VASTGOED EN AUTOMATISERING BIJ DE GEMEENTEN ir. P. J. Bakker Inleiding De gemeenten, in het bijzonder de grote, maar ook de kleinere ge meenten, hebben naast de vele andere gemeentelijke bestuurstaken vaak een zeer groot bezit aan onroerend goed te beheren. Dit beheer betreft uiteraard de openbare wegen, straten, grachten, kanalen, havens enz., het gemeentelijk bezit aan parken, plantsoe nen, sportvelden en gemeentelijke gebouwen. Dan is er tijdelijk beheer over door een gemeente verworven gronden, die geschikt gemaakt zijn of worden als bouwgrond. Tenslotte is er het beheer over gronden, die eigendom, c.q. blote eigendom zijn van de gemeente en die zijn verhuurd of verpacht, dan wel zijn uitgegeven in erfpacht of waarop een recht van opstal is gevestigd. Om een idee te geven van de omvang die een dergelijke beheers taak kan aannemen, kan als voorbeeld de gemeente Amsterdam die nen, waarbij wel moet worden opgemerkt dat dit wellicht de ge meente is met de meest omvangrijke beheerstaak voor wat betreft onroerend goed. De gemeente Amsterdam heeft binnen haar grenzen een oppervlak te van rond 21.000 ha, hiervan is 15.000 ha gemeente-eigendom, waarvan weer ongeveer 1400 ha in erfpacht is uitgegeven. Op deze 1400 ha rusten 18.000 erfpachtsrechten. Het administratieve be heer van deze erfpachtsrechten met halfjaarlijks vervallende ca nons en de vele, vaak onderling weer verschillende bijzondere erf pachtsbepalingen is op zich zelf al een zeer omvangrijke taak. Daarnaast komen de vele huur- en pachtrechten, vis- en jachtrech- ten enz. Een geheel ander aspect van de gemeentelijke bemoeiing met on roerend goed is de zorg voor de instandhouding van het woningbe stand. Dit betreft vooral gemeenten met grote oude bevolkingsker nen. Dit in Amsterdam grotendeels in particuliere handen zijnde woningbestand, in het bijzonder die woningen die in de laatste helft van de negentiende eeuw zijn gebouwd, voldoet vaak niet of onvol doende aan de normen voor de bewoonbaarheid van woningen, zo als die thans gelden. Bovendien verkeren zeer grote delen van de- 109

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 110