ze wijken bouwkundig gezien in een staat van verval. Gevolg hier van is dat grote aantallen woningen vernieuwd of hersteld moeten worden, waarbij tevens grote aantallen bewoners en bedrijven tij delijk of definitief verplaatst zullen worden. Dit gaat om tiendui zenden woningen en de zeer vele in deze wijken gevestigde winkels en kleine bedrijven. Om een dergelijke ontwikkeling te kunnen lei den is, behalve een plan voor de toekomstige toestand ook een goed inzicht in de bestaande situatie noodzakelijk, waarbij het gaat om de mensen en om het materiaal, in dit geval de woningen dus. Voor wat betreft de mensen worden de wensen en de mogelijkheden ge- inventariseerd en wordt getracht zo goed mogelijk aan deze wen sen te voldoen. De gegevens van het materiaal, dat zijn de huizen met de daarin aanwezige woningen, winkels en bedrijven, worden geïnventari seerd en op kaartsystemen gebracht. Deze z.g. kwalitatieve wo- ningkartotheek" bevat een groot aantal gegevens over vastgoed, zoals aantal vertrekken, oppervlakten, gebruik enz. Het ligt voor wat betreft Amsterdam in de bedoeling de gegevens van alle gebouwen in de gemeente op deze kartotheek te brengen om op deze wijze over een grote hoeveelheid informatie te kunnen beschikken ten behoeve van stedebouwkundige studie en ten behoe ve van het stedebouwkundig beheer. Daarmee wordt o.m. bedoeld het opsporen en bestuderen van tendenties in de ontwikkeling van het stedebouwkundig patroon van de stad en het begeleiden en evt. bijsturen van deze ontwikkeling. Tenslotte is er aan de bovengeschetste gemeentelijke taken op het terrein van het onroerend goed in de zeventiger jaren nog een zeer belangrijke toegevoegd, n.l. de heffing van de gemeentelijke belas ting op onroerend goed. Deze belasting wordt per gemeente inge voerd, uiterlijk voor 1 januari 1979 en zal een aantal bestaande belastingen vervangen, te weten de grondbelasting, de personele belasting, de straat- en rioo]belasting en voor zover deze bestaat de gemeentelijke brandverzekeringsbelasting. Samenvattend zijn er dus een aantal belangrijke gemeentelijke ta ken met betrekking tot vastgoed of zo men wil onroerend goed, te weten: a. het beheer van gemeentelijke eigendommen, waaronder ook de in erfpacht uitgegeven bouwgrond. b. het bevorderen en begeleiden van de stadsuitbreiding en de stadsvernieuwing. c. het heffen van een gemeentelijke belasting op onroerend goed. 110

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 111