ten tot stand wordt gebracht vindt o.a. zijn reden in de noodzaak rekening te houden met wetten en voorschriften, die de gemeente lijke huishouding betreffen en dat de hiervoor noodzakelijke kennis en ervaring bij de gemeenten moet worden gezocht. Tenslotte ligt het voor de hand om ten behoeve van gegevensuitwisseling samen werking met andere overheden te zoeken. Men denke b.v. aan de uitwisseling van kadastrale informatie van het Kador naar het ge meentelijk vastgoedsysteem en van informatie over industriële aktiviteiten van het gemeentelijk aktiviteitensysteem naar rijks diensten zoals de Rijks Planologische Dienst of naar het Centraal Bureau voor Statistiek. De systemen van het basisplan Het basisplan van de S.O. A. G. gaat er van uit dat in totaal 9 syste men voor automatisering van taken zullen worden ontwikkeld. Vier van deze systemen hebben betrekking op de gemeentelijke bestuurs taken, drie systemen voorzien in de automatisering van het eigen administratieve apparaat en twee systemen betreffen de automati sering van projecten die niet gemeentelijk gebonden zijn. Om met de laatste te beginnen, het gaat hierbij om het systeem "niet-gemeentelijke toepassingen", waarmee bedoeld wordt auto matisering in de administratie en in de taakuitvoering van politie, ziekenhuizen, scholen en bibliotheken. Deze instellingen kunnen gemeentelijk zijn, maar ook regionaal of landelijk. Ditzelfde geldt ook in grote mate voor het systeem "niet-geïnte greerde toepassingen", waarmee de automatisering van operatio nele, econometrische, technische en statistische projecten wordt beoogd. Bij deze beide systemen is geen sprake van een vastomlijnde ont wikkeling, wel zal worden gewerkt aan projecten waaraan een dui delijke behoefte blijkt te bestaan. Op deze terreinen spreekt het voor zich zelf dat samenwerking met andere overheden wordt ge zocht. De drie systemen voor de automatisering van de eigen taken van de gemeenten waarin het basisplan voorziet zijn het personeelssys- teem, het betalings- en incassosysteem en het materiaalsysteem. Dit zijn dus de hoofdelementen waarmee een gemeente haar bestu rende taken uitoefent. Daarom spreken we hier van de bestuurs middelen. Van deze drie systemen, waarvan de namen voor zich zelf spreken is met de ontwikkeling van de twee eerstgenoemde systemen begonnen, maar ook van het materiaalsysteem zal, naar het zich laat aanzien de ontwikkeling binnenkort ter hand worden genomen. 112

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 113