De automatisering van de bestuursobjecten voorziet in - een vastgoed systeem - een bevolkingssysteem - een aktiviteitensysteem - een stuursysteem dat zowel met deze objecten van automati sering als met de automatisering van bestuursmiddelen een zekere samenhang heeft. Op het vastgoedsysteem zullen we hierna uitvoeriger ingaan. Het bevolkingssysteem voorziet in de opbouw van een gegevensbestand waarin de bij de bestaande bevolkingsadministratie bekende per soonsgegevens zoals naam, adres, geboortedatum, burgerlijke staat en gezinssamenstelling kunnen worden aangevuld met de in formatie die noodzakelijk is voor de door een gemeente gewenste toepassing. Voorbeelden zijn b.v. toepassing van de leerplichtwet, gezondheidszorg, bejaardenzorg en statistische gegevens. Het aktiviteitensysteem beoogt de opbouw van een gegevensbestand over alle aktiviteiten die op het grondgebied van een gemeente plaatsvinden. Dat betreft aktiviteiten met puur ekonomische aspec ten zoals handel en industrie maar ook de aktiviteiten met sociale, rekreatieve en kulturele aspecten. In dit systeem past b.v. een be- drijvenregister. Toepassing van dit systeem ligt b.v. op het gebied van - de ruimtelijke ordening - de ekonomische ontwikkeling - kulturele zaken - sport en rekreatie enz. Het stuursysteem gaat niet zo zeer over de bestuursobjecten en de bestuursmiddelen maar heeft meer ten doel een handvat van het eigenlijke besturen te zijn. Het stuursysteem moet in belangrijke mate de informatie uit de andere systemen gebruiken om daarmee te komen tot korte en lange termijnplanning, tot bewaking en ana lyse van de ontwikkeling aan de hand van de planning. Met deze in formatie zal het stuursysteem de gegevens voor de beslissings voorbereiding op tafel moeten brengen. Het vastgoedsysteem Als laatste maar zeker niet het minst belangrijke is er dan het vastgoedsysteem. Het vastgoedsysteem vindt zijn oorsprong ook in de al eerder genoemde tweede helft van de zestiger jaren toen de gemeenten de automatisering van gemeentelijke taken ter hand namen. In Amsterdam bijvoorbeeld was het gemeentebestuur tot de overtuiging gekomen, dat gegevens over vastgoed, die, ver spreid over vele gemeentelijke diensten en instellingen tot dusver 113

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 114