commissie Grootschalige Basis Kaart (commissie G.B.K.). Een ander onderwerp waar de adviesgroep Topografie en Leidingen zich over moest buigen was het ontwerp van wet voor de leidingen registratie. Ook dit heeft veel tijd en aandacht gekost. Om dit verhaal te besluiten volgt hier ten slotte nog een en ander over de stand van zaken met betrekking tot de ontwikkeling van de deelsystemen en over de inhoud ervan. De deelsystemen gebouwen en grond en water kunnen nu afgerond worden. In het deelsysteem "gebouwen" worden gegevens over alle pandgedeelten, zowel woningen als andere ruimten opgenomen. Dit betreft kwalitatieve gegevens, zoals aansluitingen op openbare voorzieningen, huurniveau's etc. Andere kwalitatieve gegevens kunnen worden afgeleid uit de in het systeem opgenomen kwantita tieve gegevens oppervlakte, aantal en afmetingen van de vertrek ken enz. Voorts wordt informatie over bestemming en/of gebruik in het systeem opgenomen. In het deelsysteem "grond en water" worden gegevens opgenomen over de zakelijk gerechtigden, oppervlakte, gebruik en bestemming van de grond etc. Een van de belangrijkste doeleinden bij het opzetten van een derge lijke gegevensverzameling is het inbouwen van de mogelijkheid tot het verkrijgen van selectieve informatie. Door de codering naar onderwerp c.q. objectsoort en door de automatisering van invoer, selectie en uitvoer is deze doelstelling gerealiseerd. Wil men dus in een bepaald gebied snelle en up-to-date informatie over kwali teit en soort van het woningbestand, dan wel grootte en aard van de aard van de in een gebied gevestigde bedrijven, dan is dit dank zij een geautomatiseerd en goed bijgehouden gegevensbestand mogelijk geworden. Dit zelfde geldt ook voor de heffing van de gemeentelij ke belasting op onroerend goed, een bijgehouden gegevensbestand levert de elementen waarmee de grootte van de aanslag wordt be paald. In het geval van de belasting op onroerend goed zijn deze elementen de belastingplichtige, de aard en oppervlakte of waarde van het te belasten object met de gebruiks- en liggingsfaktoren. Het deelsysteem "topografie en leidingen" onderscheidt zich van de twee hiervoor besproken deelsystemen in de vorm waarop de informatie wordt verzameld en gepresenteerd. De deelsystemen "gebouwen" en "grond en water" worden opgebouwd met verbale (woorden en getallen) gegevens. De opzet gaat uit van een uitvoer met verbale presentatie van de informatie. Bij het deelsysteem "topografie en leidingen" is de opzet principieel anders. Hierbij zal de gegevensverzameling bestaan uit in het R.D. stelsel bekende coördinaten van een ruimtelijk puntenstelsel, aangevuld met geco- 118

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 119