deerde informatie over de aard van de figuratie waarvan groepen van deze punten de vorm bepalen, bijvoorbeeld de vier hoekpunten van een huis. Deze groepen zijn ook weer herkenbaar door de aan de punten van de groep toegekende codering. De uitvoer van deze gegevensverzameling vindt niet plaats door middel van een schrijf- inrichting maar door een tekenmachine en de vorm waarin de in formatie gepresenteerd wordt is dus grafisch en niet verbaal. Met andere woorden de informatie wordt hier niet op een geschreven lijst of staat aangeboden maar op een kaart of tekening. Dit past ook welbij een systeem "topografie en leidingen". Wel is het denk baar dat de grafische informatieverstrekking in de vorm van kaar ten wordt aangevuld met verbale informatie over technische spe cificaties van de leidingen, lijsten met b.v. buisdiameter, mate riaalsoort en kwaliteit van de buis, jaar van leggen etc. Ook bij het deelsysteem "topografie en leidingen" is uitgegaan van selectieve informatieverstrekking. Al naar de behoefte van de ge bruiker kunnen bepaalde soorten van informatie min of meer sum mier worden verstrekt of geheel worden weggelaten. Onder meer als gevolg van deze voorwaarde bleek het noodzakelijk te kunnen beschikken over een classificatiesysteem van de af te beelden op pervlakteobjecten. Bestaande classificatiesystemen bleken niet geschikt voor het doel, zo dat een nieuw systeem moest worden opgezet. Aan het eind van vorig jaar heeft de adviesgroep in een interim rapport verslag uitgebracht over de resultaten van het tot dan ver richte werk. Aan deze resultaten werden enkele conclusies en eni ge aanbevelingen verbonden. Tot de resultaten van het werk be hoorden onder meer een rapport waarin de inhoud van het deelsys teem en de daaraan te stellen eisen waren vastgelegd, een viertal gebruikershandleidingen, waarvan de gebruikershandleiding topo grafie in de praktijk was beproefd en goedgekeurd. Een drietal ge bruikershandleidingen voor leiding- en kabelbeheerders zijn nog niet onderzocht op bruikbaarheid en derhalve ook nog niet goedge keurd. Een rapport over het eerder genoemde onderwerp "Classi ficatie oppervlakte objecten" werd ook goedgekeurd evenals een rapport "Begrotingen". Door de adviesgroep werd met het oog op de stand van zaken bij de ontwikkeling voorgesteld eerst een "sub systeem topografie" verder te ontwikkelen volgens de goedgekeur de systeemconceptie en daarna verder te werken aan een "subsys teem leidingen". In het bovenstaande is een en ander verteld over het verloop bij de ontwikkeling van een gemeentelijk vastgoedsysteem. Daarbij is onder meer getracht twee aspecten bij dit proces te belichten. Het 119

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 120