GEMEENTELIJK GRONDBEDRIJF EN STADSVERNIEUWING ir. G. Homan, ir. A. H. Kalt. ir. D. Snijders De plaats van het Grondbedrijf in het gemeentelijk bestel en haar taak binnen dat bestel In de gemeenten is het Grondbedrijf op verschillende wijze in de ambtelijke organisatie ondergebracht. Bovendien is deze ambtelij ke organisatie steeds op een andere wijze bestuurlijk opgehangen. Dit laatste is overigens geen vast gegeven omdat bij iedere nieuwe samenstelling van het college van B. en W. de portefeuilles worden samengesteld of hergegroepeerd. Op blz.122 en 123 wordt in grote lijnen schematisch de plaats van het Grondbedrijf (Grb.) aangege ven in enkele grote en middelgrote gemeenten. Mede in verband met het tweede deel van dit artikel - de stadsvernieuwing - zijn ook de diensten Volkshuisvesting (V.H.) en Bouw- en Woningtoe zicht (B.W.T.) meegenomen. De dienst Publieke Werken, Openba re Werken of Gemeente Werken is steeds met P.W. aangeduid. Uit de schema's blijkt dat het Grondbedrijf in de grote steden steeds een onderdeel uitmaakt van een meer omvattende dienst. In Amsterdam, Rotterdam, Eindhoven en Tilburg omvat de dienst ook de sector Stadsontwikkeling (S.O.), een sector waarmee het Grondbedrijf belangrijke relaties heeft. Hoewel de taak van het Grondbedrijf in onderdelen mede zal wor den bepaald door de wijze waarop dit in het gemeentelijk bestel is ondergebracht, zal deze taak in hoofdzaken in de diverse ge meenten niet veel verschillen. Om het voor dit artikel niet al te ingewikkeld te maken, wordt volstaan met een korte beschrijving van de taak van het Grondbedrijf in Amsterdam. Daarvoor wordt de nieuwe verordening op dit Grondbedrijf genomen, die dit jaar ter vaststelling aan de gemeenteraad zal worden voorgelegd. "De taak van het Grondbedrijf is: - Het verstrekken van de voor de beleidsvorming met betrekking tot ruimtelijke plannen benodigde gegevens; - De uitvoering van het door de gemeenteraad vastgestelde beleid ten aanzien van uitbreiding en vernieuwing der stad; - Het beheer van alle gemeentelijke onroerende goederen alsmede van gemeentelijke zakelijke rechten op onroerend goed, een en 121

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 122