opstallen) is in de bestaande stad een aangelegenheid die nauw ver weven is met de verwerving en ontruiming van de uit te geven gron den. Om op zinvolle wijze een grondaanbieding te kunnen doen, dienen drie zaken onwrikbaar vast te liggen, te weten: - omvang en ligging van het terrein, - de bebouwingsmogelijkheden en - de erfpachtscanon. Omdat deze gegevens veelal pas in een erg laat stadium een defini tief karakter krijgen ontstaat in de praktijk een soort iteratiepro ces. De grond wordt dan in principe aan de gegadigde aangeboden vergezeld van een indicatie van de prijs, waarbij met betrekking tot de bebouwingsmogelijkheid (waarvan de grondprijs mede afhan kelijk is) een voorlopig uitgangspunt wordt gekozen. Het komt zelfs voor dat een dergelijke principe-grondaanbieding plaats heeft op een moment, dat de gemeente nog geen eigenaar is van gedeelten van het terrein of zelfs van het gehele terrein. In Amsterdam is het bijna regel, dat in de bestaande stad de gro tere bouwterreinen met een woonbestemming aan een woningcorpo ratie worden aangeboden met de bedoeling om woningwetbouw tot stand te brengen, die primair bestemd is voor de directe herhuis vesting van mensen uit de naaste omgeving van het nieuwbouwpro ject. De kleinere bouwterreinen worden aan particulieren aangeboden of blijven onbebouwd tot de aangrenzende bebouwing ook gemeente eigendom is geworden. Eerst omtrent de tijd, dat de eerste paal de grond ingaat wordt de gronduitgifte definitief geregeld. Tenslotte mag niet onvermeld blijven dat bij alle grondbedrijfacti viteiten in het kader van de stadsvernieuwing ook de inbreng van de afdeling economische zaken van het Grondbedrijf een rol speelt. Bij die afdeling bevindt zich de deskundigheid op het gebied van subsidies die door het Rijk worden verstrekt voor de kosten van bouwrijp maken. Ook de vaststelling van de grondprijzen gebeurt door deze afdeling. Het functioneren van de geodeet binnen het Grondbedrijf Uit de in het voorgaande genoemde werkzaamheden binnen het Grondbedrijf blijkt dat er een grote diversiteit van disciplines ge wenst is. Daarbij in het bijzonder te denken aan juridische (voor bereiden en uitvoeren van onteigeningen, het regelen met huurders van bedrijfspanden en met pachters), economische (het begeleiden 129

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 130