Het bezwaar van een opsomming als die van Lichfield is dat de ver klarende waarde ervan gering is, de opsomming onvolledig en dat er nagenoeg geen betrouwbaar kompas aan ontleend kan worden voor een effektieve aanpak van de stadsvernieuwing. In het nuvolgende doe ik een poging een multicausale stadsveroude- ringstheorie te ontwikkelen, althans de kontoeren daarvan te schet sen. Kern van deze theorie is dat stadsveroudering moet worden ver klaard uit meerdere oorzaken, die elkaar versterken. Ik onderscheid vijf met elkaar samenhangende kategorieën oorzaken. Technisch-funktionele veroudering van woning en woonomgeving [i] Woning en woonomgeving worden ouder en slijten. De ekonomisch- funktionele veroudering van woning en woonomgeving wordt ver scherpt doordat voortdurend nieuwbouw aan de voorraad wordt toe gevoegd, met de langste verwachte ekonomische levensduur. Naar mate er in de nieuwbouw meer innovaties worden doorgevoerd, ver oudert de voorraad relatief sneller. Naarmate er meer nieuwbouw wordt toegevoegd, verslechtert de relatieve positie van oude wo ningen en wijken in de totale voorraad. Nieuwbouw kan worden aangepast aan technologische, sociale en andere ontwikkelingen; oude woningen en wijken kunnen veelal moei lijk aan dergelijke veranderingen worden aangepast. Woning en woonomgeving slijten harder naarmate de kwaliteit bij de totstandkoming van woning en woonomgeving slechter waren. De slechte kwaliteit van de nieuwbouw in de negentiende-eeuwse stads wijken heeft, om met Kruijt te spreken Tf.als een onwelkome er fenis uit het verleden tot een betrekkelijk vroegtijdig bouwtechnisch verval van de 19e-eeuwse wijken geleid" [1], Sociale veroudering van woning en woonomgeving door doorstro ming van bewoners en verhuurders [1, 4, 5, 6J Samenhangend met de technisch-funktionele veroudering verandert de samenstelling van de bevolking van oude wijken. Opeenvolgende bewonerskategorieën nemen een steeds lagere sociale positie in. Deze sociale degradatie verloopt sneller naarmate woning en woon omgeving sneller fysiek verouderen. Op haar beurt verhaast de so ciale degradatie het technisch-funktioneel verouderingsproces. Niet alleen bewoners stromen door, ook de verhuurders zijn onder hevig aan een 'filtering process'. Bij opeenvolgende verhuurders- kategorieën krimpt de tijdshorizon steeds verder in. Dit geldt met name voor de partikuliere verhuurders. Naarmate woning en woon- 132

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 133