geving ouder worden, wordt het opbrengstperspektief van de woning als investeringsgoed kleiner, terwijl de opeenvolgende transakties een steeds hogere drempel kreëren voor een rendabele exploitatie. De uitvoering van adekwaat onderhoud komt onder een steeds hoge re druk te staan. Het gevolg hiervan laat zich raden: versnelling van de technisch-funktionele veroudering van woning en woonomge ving. Dalende rendementen van de woningexploitatie door natuurlijke of kunstmatige starheid van de prijzen van woondiensten [1, 7] Terwijl koopprijzen tamelijk moeiteloos de ontwikkeling van nieuw- bouwprijzen volgen, blijken de prijzen van woondiensten in het al gemeen vrij star te zijn. Prijsverhogingen in de nieuwbouw planten zich wel voort in de woningvoorraad, maar meestal niet volledig en altijd met grote vertragingen. Deze starheid in de prijzen van woondiensten wordt in perioden van schaarste nog versterkt door een op huurprijsbeheersing gericht beleid. De natuurlijke of kunst matige prijzen hollen de rendementen uit. Vooral kommerciële verhuurders zullen op deze ontwikkeling reageren door een uiter ste beperking van kosten: het minimaliseren van onderhoud kan op de korte termijn het rendement een dragelijk aanzien geven. Naar mate de tijdshorizon van de verhuurder kleiner is, zal het hem ge makkelijker vallen het onderhoud te beperken. De technisch-funktionele en sociale veroudering verhaasten de da ling van de rendementen en de reduktie van het onderhoud; op haar beurt bespoedigt de reduktie van het onderhoud de technisch-funk tionele en sociale veroudering. Toenemende perspektieven van andere dan woonbestemmingen [8J De konkurrentiepositie van het wonen verslechtert niet alleen door de dalende rendementen van woningexploitatie, maar ook door de toenemende perspektieven van andere bestemmingen. Het duide lijkst doet zich dit verschijnsel voor in de randzone ("zone of tran sition") waar de oude woonwijken onder druk komen te staan van de expanderende city. Het grootwinkelbedrijf, kantoren, parkeergara ges e.d. zoeken een plaats in de randzone. De grondprijzen stijgen: spekulanten worden aangetrokken. De steeds verder in de versuk keling rakende woonfuriktie biedt geen verweer. Ook in andere woonwijken vindt een soortgelijk proces plaats. Hier is de meest bedreigende faktor gewoonlijk het verkeer. De motorisering neemt toe. De city moet ook voor de suburb bereikbaar blijven. De oude woonwijken waren op snelverkeer niet berekend. Verkeersdiensten produceren spektakulaire verkeersplannen en kiezen de trace's van 133

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 134