vierbaanswegen meestal door gebieden met de verst uitgeholde woonfunktie: dat beperkt de kosten van de verkeersingreep aan merkelijk. Voor de woonwijken heeft de aanval van andere be stemmingen tot gevolg dat de onzekerheid over de toekomst van de wijk toeneemt. De animo om in woningen te investeren loopt verder terug; verhuurders die worden aangetrokken, behoren tot de kategorie der spekulanten die er graag aan meewerken om woonbestemmingen op te offeren aan meer lukratieve bestemmin gen. De exploitatie van woningen levert weinig op, maar toch vin den er vele transakties plaats, omdat niet het rendement van de exploitatie-sec maar de mogelijkheid van transaktiewinsten een attraktie voor nieuwe eigenaars vormt. De sociale verpaupering wordt verder versneld, de technisch- funktionele veroudering van de woning krijgt een extra impuls. Planners blight [7, 9] De verkeersplannen die in het voorgaande werden gememoreerd, brengen ons bij een volgende verval-bevorderende faktor: "plan ners' blight". Hieronder verstaan wij elk ingrijpen van planners dat leidt tot onzekerheid over de toekomst van de woonbestem ming of tot de zekerheid dat de woonbestemming zal verdwijnen. Niet alleen leidt een koncentratie van slechte woningen tot de keu ze van een tracé van een verkeersweg, maar omgekeerd leidt een eenmaal gekozen tracé tot een versneld verval van woningen, die in en langs dat tracé zijn gelegen. De konceptie van rekonstruktie- plannen leidt tot de bekende kaalslag-operaties die een negatief effekt hebben in een groot gebied eromheen. De afzetmarkt van middenstanders die al jaren lang is uitgehold, krimpt versneld in; woningen worden dichtgetimmerd; onderhoud van woningen en woon omgeving blijft nu geheel achterwege. Panden worden gekraakt, marginale sociale groeperingen krijgen de overhand. Het in de loop der tijd sterk ingekrompen investeringsproces komt nu geheel tot stilstand. De gedachte van de planners om de woonfunktie te elimineren, wordt een selffulfilling prophecy. In het voorgaande is stap voor stap het verouderings- en verval proces geschetst en verklaard. Latere stappen worden uit eerdere stappen verklaard en versterken de eerste stappen via een netwerk van terugkoppelingsmechanismen. De gegeven verklaring is op blz.135 in schema weergegeven. De vraag is in hoeverre marktonevenwichtigheden in het proces van verval een belangrijke rol spelen. Kruijt besteedt in zijn ana lyse veel aandacht aan de theorieën van Ratcliff en van Gries en Ford die het optreden van een vraagtekort zien als oorzaak van 134

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 135