Planners blight zal bijna altijd betrekking hebben op partikuliere huurwoningen: de randzone en negentiende-eeuwse woonwijken be staan bijna geheel uit partikuliere huurwoningen; de waarde van deze woningen is het snelst gedaald. De woningen zijn letterlijk uitgemolken en vragen om een ingrijpen van planners. Zodra de toekomst van de woonwijk op het spel staat, zullen zij helemaal ophouden met investeren onder het motto TTje moet geen goed geld naar kwaad geld gooien". Verbeteringen zijn in deze sektor het moeilijkst uit te voeren. Als de kwaliteit laag is (en veel van de verbeteringen uit achterstallig onderhoud bestaan), zijn vele verhuurders niet in staat verbete ringen te financieren. Het lange-termijn denken dat inherent is aan het plegen van een ingrijpende verbetering, staat diametraal tegenover de korte tijdshorizon van die kategorie verhuurders die het oude, vervallen woningbestand exploiteren. Daar komt nog het prisoners dilemma bij dat zich juist laat gelden in gevallen dat er van individuele, door kommerciële motieven geleide initiatieven sprake is. Slechts kollektieve aktie zou kunnen leiden tot een hoger rende ment na verbetering van de initiatiefnemers, maar het bezit van partikuliere verhuurders is versnipperd, samenwerkingsverban den op gemeentelijk niveau ontbreken, de kategorie van partiku liere verhuurders is veelal zeer heterogeen, kortom de mogelijk heden voor kollektieve akties van verhuurders zijn nagenoeg nihil. Als de gegeven analyse van het verouderingsproces van woning en woonomgeving, en de rol die eigendomsverhoudingen hierbij spe len, juist is (hetgeen zonder een grondige toetsing van de bewerin gen niet vaststaat), zou de analyse aanwijzingen kunnen geven voor een effektief stadsvernieuwingsbeleid. Men zou dan moeten kon- kluderen dat het verbeteren van de woonsituatie niet alleen een kwestie is van technische ingrepen in woningen en woonomgeving, maar een zaak die een geïntegreerde benadering vraagt, waarbij de volgende punten in elk geval de aandacht vragen: 1. Verval kan worden gestuit en verbetering bevorderd door de innovaties, de normverhogingen en de nieuwbouw te beteugelen. Elke "verluxing" in de nieuwbouw betekent een onnodige nekslag voor de oudbouw. 2. Verval kan worden gestuit en verbetering bevorderd door ver anderingen in eigendomsverhoudingen. Korporaties en eigena ren-bewoners reageren op technisch-funktionele veroudering van de voorraad aanzienlijk positiever dan partikuliere ver huurders. Verbeteringsplannen en intensivering van het onder houd van de woonomgeving (niet als het te laat is) kunnen bij - 138

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 139