dragen aan de instandhouding van een goed woonklimaat. 3. Transakties van woningen tussen verhuurders moeten worden tegengegaan. De daarbij gerealiseerde transaktiewinsten gaan ten koste van een goed woningbeheer. Via een effektief voor keursrecht kan worden bevorderd dat verhuurders, die van hun bezit afwillen, hun bezit overdragen aan de gemeente of een korporatie. De resultaten van het systematische aankoopbeleid van wethouder Van der Ploeg in Rotterdam illustreren, hoe zwak de affiniteit van vele verhuurders tot hun bezit is. 4. Via een woonruimtebeleid-nieuwe stijl, waaraan niet langer een doorstromingsbeleid ten grondslag ligt, kan worden voorkomen dat de bevolking van oudere wijken verpaupert. De nieuwbouw moet ophouden met de kontinue afroming van oudere wijken. Een integraal subjektief subsidiesysteem maakt het mogelijk dat steeds meer starters voor nieuwbouw in aanmerking komen. Voor het behoud van een goed woonklimaat is het tegengaan van doorstroming belangrijker dan net bevorderen van doorstroming. Intensivering van onderhoud en een meerjarenprogramma van verbeteringen van woning en woonomgeving zullen een belangrij ke push-faktor bij verhuisprocessen (n.l. tekorten in woning en/of woonomgeving) reduceren. 5. Het huurbeleid dient niet gebaseerd te zijn op het bevriezen van huren of het kunstmatig laag houden van huur aanpassingen, maar op het garanderen van een goed woningbeheer. Huren dienen daarom ongeveer even hard te stijgen als de lonen, zodat de ontwikkeling van exploitatiekosten kan worden gevolgd. Omdat het in dit kader van belang is dat de opbrengsten inderdaad ten goede komen aan het woningbeheer, ligt hier een extra motief voor herziening van eigendomsverhoudingen. 6. Over andere dan woonbestemmingen, dus over de toekomst van de wijk dient duidelijkheid te bestaan. Als er ingrepen nodig zijn die het einde van een aantal woningen betekenen, dan zal er gedurende de periode waarin de woningen worden gehand haafd, een speciaal beleid moeten worden gevoerd om in die periode een redelijk woonklimaat te garanderen. Zulk een be leid is in het geval van partikuliere woningen zeer moeilijk te realiseren. Er dient een grondbeleid te worden gevoerd ter on dersteuning van een stedebouwkundig beleid waarbij bestemmin gen en bestemmingsveranderingen niet worden bepaald op grond van prijsontwikkelingen op een vrije markt, maar op grond van demokratisch genomen beslissingen. 7. Het kreëren van een vraagtekort (pressure) bevordert de kwali teitshandhaving en -verbetering van de woningvoorraad. 139

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 140