2e. dat het wenselijk was, dat een internationaal samengestelde commissie de wetten en de praktijken m.b.t. Grondboek en Ka daster in hun volle omvang zou gaan bestuderen. Aan laatstgenoemde suggestie is toentertijd geen effectief gevolg gegeven. De gedachte aan de bestudering van de internationale situatie op dit gebied bleek niettemin wortel te hebben geschoten. Op het eerste Congres van landmeters uit geheel Europa, in 1926 te Parijs gehouden, stond namelijk vooral de bestudering van Grondboek en Kadaster in andere landen in het centrum van de be langstelling. Het Congres gaf aan de afgevaardigden de opdracht tot bestudering van de inrichting en de werking van de verschillen de kadasters en diensten van landregistratie in Europa, door mid del van de inzending van rapporten uit deze landen. Nadat deze poging tot inventarisatie van de nodige gegevens op niets was uitgelopen, werd in 1930 op het F.I.G.-congres te Zurich getracht om, in samenwerking met het Parijse Instituut voor In tellectuele Samenwerking van de Volkenbond, een Internationaal Informatiebureau voor het Kadasterwezen in het leven te roepen. De taak van dit bureau zou drieledig moeten zijn: 1. de verzameling op êên centraal punt van gegevens over de juri dische grondslagen van het Kadasterwezen; 2. de vereenvoudiging en vervolmaking van de meetmethoden en van de meetinstrumenten, met het oog op verbetering van de arbeidsvoorwaarden van de landmeter en vermindering van de kosten van de bij houding van Kadaster en Grondboek; 3. het verstrekken van inlichtingen over alle technische, economi sche en sociale problemen die met Kadaster, Grondboek en rechten op de grond in het algemeen samenhangen. Reeds kort na het Congres te Zurich kwam een TTCommittee of En quiry" tot stand, maar het verzamelen van documentatiemateriaal op één centraal punt bleek al spoedig een illusie: de Engelsen had den intussen een eigen officieel documentatiebureau opgericht, on dergebracht in het War Office als "Cadastral Survey and Land Records Office"; ook in Frankrijk werd in het gebouw van de Ad ministration du Cadastre van het Ministerie van Financiën te Pa rijs, o.l.v. de landmeter René Danger, een afzonderlijk "Archive du centre drinformations cadastrales" ingesteld, dat documentatie materiaal bijeen bracht over het Franse kadaster en dat van de toenmalige koloniën en protectoraten. Het derde verzamelpunt was dat van Prof. Hegg, Conservateur du Livre Foncier du Canton de Vaud te Lausanne, die als lid van het Committee of Enquiry trachtte persoonlijk een verzameling van 144

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 145