gegevens over kadastrale systemen bijeen te brengen en die daar naast een onderzoek entameerde naar de grondslagen voor een soort T,cadastral code". Alleen het Engelse bureau bleek als documentatiecentrum over groeikracht te beschikken, hetgeen niet verwonderlijk was. omdat dit op regeringskosten door de zeer deskundige curatoren Sir Er- nest Dowson en V. L. O. Sheppard werd geleid. Zij moesten het gouvernement van het Britse Imperium zo goed mogelijk voorzien van de juiste informatie met betrekking tot het gehele scala van bestaande zakelijke rechten op de grond en tot de toe te passen systemen van landregistratie en grondadministratie. Weliswaar stagneerden ten gevolge van de Tweede Wereldoorlog deze werk zaamheden, maar na afloop van deze oorlog nam men onmiddellijk de bestudering van kadaster en landregistratie weer ter hand. Tegelijkertijd begon men het kadaster en de landregistratie aan de veranderde tijdsomstandigheden aan te passen. Daartoe werd in dat zelfde jaar het "Colonial Land Tenure Advis ory Panel" opgericht, waaraan een taak gegeven werd die uitvoe riger was dan die van het opgeheven Cadastral Survey and Land Records Office. Ook op het Continent begon men zich na mei 1945 aan de door de oorlog gewijzigde omstandigheden aan te passen. In 1947 propa geerden Prof. Hegg en René Danger de idee van de instelling van een Office International du Régime Foncier (O.I.R.F.). Deze gedachte van een O.I.R.F. vond weerklank bij de F.I.G.. met als gevolg dat in 1949 te Lausanne een internationaal informatie bureau voor landregistratie werd opgericht. Ook nu bleek evenwel, dat zonder overheidssteun en zonder een goed geoutileerd apparaat met vertakkingen over de gehele wereld het O.I.R.F. niet van de grond kon komen. Toen in 1954 de promotor Rene Danger overleed bleef alleen Prof. Hegg over om de idee van een kadastraal infor matiecentrum in leven te houden. Aldus was de stand van zaken, toen in 1958 op het F.I.G.-congres te Scheveningen de directeur van het Nederlandse Kadaster, mr.ir. S. M. Meelker, het aanbod deed om aan het bureau van het O.I.R.F. de nodige materiële en personele steun te verlenen, welk aanbod door het F.I.G.-Congres gaarna werd aanvaard. Ter verwezenlijking van de aangeboden steun werd de zetel van het Office permanent naar Den Haag overgebracht en de basis ver breed door de instelling van een Board of Management, waarin een aantal vooraanstaande deskundigen op het gebied van kadaster en landregistratie zitting namen. In 1959 werd, in overleg met de F.I.G., door het Board of Manage- 145

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 146