landen ten aanzien van de wettelijk toegelaten zakelijke rechten op onroerende goederen (men denke alleen al aan de verschillen te dien aanzien tussen Engeland en Nederland) heeft men bijna overal te maken met de volgende grondslagen voor de registratie door de Overheid van de vestiging of overdracht van die rechten: a. het toestemmingsprincipe, waaronder het beginsel wordt ver staan, dat uit de desbetreffende documenten de toestemming tot de overdracht van zakelijke rechten moet blijken van de zijde van degene die tot dan toe de houder van deze rechten was; b. het boekingsprincipe, waaronder men in bepaalde landen (b.v. West Duitsland, Nederland. Oostenrijk, Zwitserland, de landen met een Torrensstelsel) het beginsel verstaat, dat géén wettige overdracht van deze rechten plaatsvindt zolang de inschrijving van de overeenkomst in het "Openbaar Register" of de inboe king ervan in het Grondboek niet is gerealiseerd; c. het specialiteitsprincipe, waarbij men onder de specialiteit verstaat een bijzondere, ondubbelzinnige aanduiding van het onroerend goed; d. het publiciteitsbeginsel, hetwelk in het algemeen inhoudt dat de registers, waarin de vestiging of overdracht van de hiervoor bedoelde rechten wordt geregistreerd, openbaar zijn, d.w.z. door een ieder kunnen worden ingezien, hetzij mét het zij zon der de restrictie dat men een bepaald zakelijk belang bij de in zage moet kunnen aantonen. De belangrijkste aspecten van deze grondslagen zijn voor het pu bliek wel het specialiteitsprincipe en het publiciteitsbeginsel. Voor degene die een inzage neemt, de gewone gebruiker van de landad- ministratie, is het immers van het grootste belang, dat hij te we ten kan komen welk subject (eigenaar e.d.) behoort bij welk object (grondstuk, huisdeel e.d.), en dat ook dit object zo nauwkeurig mogelijk is omschreven. Vooral hier kan voor de overheidsorganen die de instelling of de verbetering van een landadministratie en een registratie van rech ten beogen kennisneming van de in de verschillende Staten gevolg de methoden van groot belang zijn. Hierbij speelt het O.I.C.R.F. sedert enige decennia een rol. Vergelijkende studies Een documentatiearchief, zoals dat van het Office, met zijn keur van gegevens over de in de wereld gebezigde kadastersystemen en stelsels van registratie van zakelijke rechten op onroerend goed, bevat uiteraard een schat aan feitelijkheden op het terrein van de landregistratie en van de perceelsidentificatie. Over deze onder- 147

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 148