bij het rechtsverkeer ten aanzien van onroerende goederen. Dit wordt geacht in het bijzonder te gelden voor die ontwikkelingslan den waar de snelle bevolkingstoename een groeiende druk op het landelijk grondbezit uitoefent en waar terzelfder tijd een massale migratie van mensen, van het platteland naar de steden, leidt tot een haast niet te breidelen groei van deze bevolkingsconcentraties. De genoemde systematisch ingerichte grond- en rechtenadmini stratie, kortweg "het kadaster" genaamd, berust aldus de Com missie op twee essentiële basiselementen, namelijk: le. een ondubbelzinnige aanduiding van ieder perceel (eigendoms- dan wel gebruiksperceel) binnen een'bepaald aaneengesloten landsdeel, en 2e. daarop betrekking hebbende registers, bevattende een be schrijving van alle bij de wet erkende, op de eigendom van een perceel betrekking hebbende rechten, alsmede bijzonder heden inzake het gebruik of andere zodanige gegevens die ver eist zijn voor de speciale doeleinden waarvoor in dat bepaalde land het kadaster is ingericht. Ten aanzien van laatstgenoemde registers wordt gewezen op de twee verschillende vormen van registratie van rechten op onroe rende zaken, namelijk die van de inschrijving van de akte zelve (zoals in Nederland in de openbare registers) en die van de in schrijving van het eigendomsrecht door de daartoe bevoegde auto riteit (zoals b.v. in Duitsland in het Grundbuch). Het rapport wijst erop. dat de inrichting van een kadaster met rechtskracht in een land waar het grondbezit tot nog toe op ge woonterecht berustte, meestal zal meebrengen dat een samenstel van nieuwe wettelijke voorschriften zal moeten worden uitgevaar digd. Want het doel van een dergelijk kadaster is mede om het be staande gewoonterecht te codificeren. Er wordt dikwijls beweerd dat de omzetting van gewoonterecht in gecodificeerd recht onvermijdelijk individualisering van het bezit meebrengt, hetgeen kan leiden tot landhonger en ongelijke verde ling van het grondbezit. Het rapport geeft aan dat dit een misvat ting is en dat codificatie in samenhang met de instelling van een kadaster met rechtskracht op doelmatige wijze kan voorzien in de bescherming van individu en gemeenschap door zodanige wettelijk vastgelegde maatregelen, dat ongewenste gevolgen tot een mini mum beperkt kunnen worden. Een opsomming wordt gegeven van de vele mogelijkheden welke aan de aanwezigheid van een kadaster inherent zijn, zoals de ze kerheid voor de enkeling bij overdracht van zakelijke rechten op onroerende goederen en hypotheekverlening, de vermindering van 150

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 151