het aantal kostbare grensprocessen, de mogelijkheden van billij ker heffing van een grondbelasting, van landhervorming, ruimte lijke ordening en planning, bevolkingsstatistieken e.d. Uitgebreid gaat het rapport in op de maatregelen voor de invoering van een kadaster, waarbij een verscheidenheid van mogelijkheden wordt aangegeven, culminerend in de algemeen waarneembare ten dens naar een "meerdoelenkadaster" en voor de naaste toekomst gericht op een grondadministratie met gebruikmaking van de nieuw ste vindingen op electronisch gebied. Een algemeen overzicht wordt gegeven van de juridische aspecten (zoals aansluiting van de bestaande wetgeving aan de veranderende inzichten op eerder ge noemd gebied), waarbij wordt opgemerkt, dat een reeds bestaande en dus vertrouwde wetgeving altijd een belangrijke factor zal zijn bij de beslissing over het antwoord op de vraag welke vorm men voor een op te richten kadaster moet kiezen. De UNO-commissie blijkt hierbij geporteerd te zijn voor de instelling van een kadaster met rechtskracht, wat vooral tot uiting komt in de paragrafen die handelen over de financiële aspecten. Tot op zekere hoogte zullen de kosten van de arbeid te velde af hangen van de vereiste nauwkeurigheid van meting der grenzen. In dit verband wordt gesteld dat de vaststelling van grenzen en rechten ten behoeve van juridische doeleinden wel een langzamer en dus kostbaarder procedure mag zijn dan de vaststelling van grenzen en grondgebruikers voor een fiscaal kadaster, maar dat er duidelijk sprake is van verkwisting van tijd en geld, wanneer men slechts de eigenaren of gebruikers en de grenzen globaal re gistreert, terwijl men met wat extra moeite in een keer alle op de percelen rustende zakelijke rechten en de natuurlijke grenzen er van duidelijk had kunnen vastleggen. Een kadaster met rechts kracht, aldus het rapport, levert de hulpmiddelen tot instandhou ding van eigendomsrechten met zo min mogelijk eigendomsproces sen. Met nadruk wordt erop gewezen, dat een eenmaal ingesteld kadas ter onafgebroken moet worden bijgehouden. Aangegeven wordt, dat de kosten van deze bijhouding de besluitvorming beïnvloeden t.a.v. de vraag welke soort van kadaster zal worden gekozen. Het rapport gaat in op de factoren, die vóór alles onder ogen moe ten worden gezien alvorens tot kadastrering wordt overgegaan, zo als die t.a.v. de rechten welke men wil doen registreren, welke functie de kadastrale kaart binnen het wettelijk systeem zal uit oefenen, de status van woeste gronden e.d., de vaststelling van de grenzen (afpaling, beslechting van geschillen), teboekstelling van de rechten. 151

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 152