In een afzonderlijk hoofdstuk behandelt het rapport de grondslagen voor de keuze van meetmethoden (de terrestrische en fotogramme - trische) met hun afgewogen specifieke vóór- en nadelen, waarbij vooral de eigenschappen en indeling van de fotogrammetrische werkwijzen uitvoerig worden belicht. Het onderdeel "Institutional Aspects and Training" benadrukt de moeilijkheden die er zijn t.a.v. het scheppen van een functioneel systeem van overheidsorganen, belast met oprichting, bijhouding, gebruik en toekomstige verbetering van een kadaster. Als ideaal systeem wordt door de UNO-Group gepropageerd om één over heidsorgaan te belasten met zowel de uitvoering van de kadastrale werkzaamheden als met die van de landregistratie (openbare re gisters). Dus zoals dit in Nederland en Zwitserland (de enige lan den in de wereld waar dit al sedert vele decennia een feit is) het geval is. Over de personeelsopleiding merkt men o.a. op, dat door de grote regionale en nationale verschillen een brede algemene opzet van planningprogramma1 s voor deze opleidingen binnen het kader van dit rapport weinig zinvol wordt geacht. Wegen worden evenwel aangegeven waarlangs zonder horten en stoten de opleidingen (zo nodig met hulp van de ontwikkelde landen) op gang kunnen worden gebracht. In het slot van het UNO-rapport legt de commissie haar gedachten neer over de "Continuing Review of Cadastral Activities". Daarbij wordt de aandacht gevestigd op het gemis in vele landen van een naslagbibliotheek op het gebied van kadaster en landregistratie, hetgeen tot gevolg heeft dat men nagenoeg geen inzicht heeft in de complexiteit van de problemen op dit gebied, met alle gevolgen van dien bij een voorgenomen kadastrering of bij een verbetering van een bestaande administratie op dit terrein. De UNO-Group be veelt daarom de stichting aan van een "systematic collection of published and unpublished information on legal, administrative and technical aspects of cadastral systems relevant for developing countries" alsmede de bevordering van systematische en critische studies t.b.v. de beantwoording van bijzondere vraagstukken op het terrein van de inrichting, de instandhouding en de bij houding van kadastrale systemen. Een en ander houdt verband met een UNO- resolutie uit 1970, waarin de oprichting werd gevraagd van een permanente werkgroep van de UNO voor kadasterwezen. In het voorgaande is in het kort onder meer melding gemaakt van het ontstaan, de taak en de activiteiten van het O.I.C.R.F. Het Office is zich van zijn taak bewust t.w. het verlenen van bij stand en medewerking bij het opzetten van grondadministratie- 152

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 153