MENSELIJK VORMGEVEN René van der Schans De geodeet is een vastleggen geen vormgever Een geodeet maakt niets. Andere ingenieurs construeren dingen waar je overheen of tegenaan kunt lopen: een brug, een gebouw een chemische fabriek, een computer, een machine. Zij maken eerst een tekening van wat er nog niet is; een ontwerp, en bouwen daarna aan de hand van die tekening een voorwerp dat ergens op aarde wordt geplaatst, om er met plezier of afkeer tegenaan te kunnen kijken, om er in te kunnen wonen en werken, om er andere dingen mee te kunnen maken. Een geodeet werkt net omgekeerd: die maakt een tekening van wat er al is. Geodeten brengen nauwelijks veranderingen aan in onze leefwereld. Ze meten hem op, en wanneer ze iets uitzetten zijn dat meestal lijnen die door anderen op de kaart zijn getrokken. Dat doen ze zo secuur, dat de wereld steeds meer begint te lijken op het lijnenpa- troon van het tekenbord: nergens een speelse kronkel. Zélf bepa len waar een lijn komt te liggen komt maar weinig voor: in deruil- verkaveling bijvoorbeeld. Niet iedereen is daar even gelukkig mee. Geodeten zijn zelfs in hun beschrijving erg beperkt. Ze admini streren slechts toestanden, objectief, zakelijk, nuchter, en leve ren informatie daarover geordend op een wijze zoals de klant wenst. Processen die plaats vinden met de beschreven objecten worden niet of nauwelijks bestudeerd. De factor tijd speelt voor geodeten een zeer ondergeschikte rol. Er begint in de hogere geo desie een beetje belangstelling te komen voor de bewegingen van de aardkorst, en in de mariene geodesie moet je wel noodgedwon gen rekening houden met bewegingen. Maar in de sfeer van de vastgoedadministratie is er van de zijde van de geodeten geen merkbare belangstelling voor kwesties als grondmobiliteit en grondprijsontwikkeling. Waarde-oordelen met betrekking tot de vastgoedobjecten zijn zeldzaam. Dat mogen anderen uitzoeken, wij leggen de zaak wel vast. Vastleggen. Daarmee is het werk van de meeste geodeten wel ge karakteriseerd. Waarom beschrijf je eigenlijk, waarvoor leg je vast? Voor de 155

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 156