Over het vormen tot vormgever Vroeger, en ik weet niet of dat nog zo is. kregen eerstejaars op bouwkunde een klomp boetseerklei in handen gedrukt en op geode sie een trekpen (modernere tekengereedschappen waren uit den boze) waarmee je blauwe lijntjes op gefantaseerde kadastrale kaarten moest overtrekken in zwarte inkt, uitsluitend met behulp van een driehoek. De ontwerper van deze kaartjes heeft er onge twijfeld veel plezier aan beleefd de meest fantastische vijvers, kerken en gemeentehuizen op papier te zetten, maar ik vrees dat het kleine beetje fantasie dat de studenten dank zij ons op braaf na-apen en napraten gericht onderwijssysteem nog restte, er ze ker niet door werd gestimuleerd. Gelukkig is er wel het een en ander veranderd. We hebben pro jectonderwijs gekregen, het zelf nadenken, zelf vormgeven, wordt, door sommigen althans, aangemoedigd. Nog niet algemeen, de stu denten krijgen nog vaak een vorm opgedrukt of hoeven niet veel meer te kunnen dan iets reproduceren. Een vormgever zoals de bouwkundeman zal de geodeet wel nooit worden. Als je een sterke scheppingsdrang hebt ga je waarschijn lijk geen geodesie studeren. Ook de omgeving waarin de studenten komen te verkeren ademt geen creativiteit. Geen ruwe schetsen, geen wilde kreten, geen fantastische maquettes in het gebouw voor geodesie. In de beroepswereld tref je voornamelijk nauwgezette boekhouders aan. Dat zal wel zo blijven. Voorwerpen van schoonheid of gewoon ple zierige dingen zie ik de geodeet nog niet maken, en dat hoeft ook niet. Maar wat de geodeet wel ontwerpt: kaarten, vastgoedsyste men, werkwijzen, regelingen, dat moet goed zijn, passen in de context waarin het wordt toegepast. Wat dat betreft is er geen wezenlijk verschil met het vormgeven wat anderen doen. De context is anders, het materiaal en de cri teria zijn anders, maar de algemene ontwerpmethodiek blijft on geveer dezelfde. Hoe leren we de studenten vormgeven. Alleen luisteren en lezen is niet voldoende, je moet zelf met de problemen worstelen. Je leert niet blokfluit spelen door veel naar Frans Briiggen te luiste ren. Je maakt geen architect door hem alleen goed ontworpen ge bouwen te laten zien. Een geodeet kan niet uit de boeken alleen leren een informatiesysteem voor vastgoed op te bouwen, of juri dische regelingen te ontwerpen door alleen colleges te volgen en dictaten door te worstelen van iemand die daar erg goed in is. Zelf ermee werken, ontdekken waar het allemaal fout kan lopen, waar het materiaal tekort schiet, waar botsingen ontstaan met de 162

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 163