166 Richard Foquê, Ontwerpsystemeneen inleiding tot de ontwerptheorieHet Spectrum, Utrecht, 1975, Aula Paperbacks 31, löö blz.ISBN 90 274 5831 Twee weken na de voltooiing van mfn verhaal verscheen dit boek, voorzover ik weet het eerste oorspronkelijke Nederlandstalige werk over de ontwerp theorie. Ik vermeld het, hoewel ik het nog niet geheel heb kunnen lezen. De eerste hoofdstukken maken echter een betrouwbare indruk. Zo te zien ver wijst Foquê erg veel naar de eerder genoemde boeken van Jones en Alexander. Nicholas Negroponte, The Architecture MachineTowards a more human en vironment. MIT Press, Cambridge (Mass.), 1970, 154 blz., ISBN 0 262 64010 4. Een boek over de problemen van het ontwerpen met een machine, in het bij zonder een interactief computersysteem. Het is nogal flodderig geschreven (net als mijn verhaal) en een goed glas erbij is wel nodig om alle science fiction te kunnen verwerken. Erg inspirerend. Renê van der Schans, Toedelen door ordeneet/ Aanvullingen en commentaar op'Toedelen door ordenen' Waar de functies voor de toedeling Waardefunc- tie en doel stelling in het toedelingsprocesLaboratorium voor Geodesie, Delft, 1975, 120 blz., Publikaties over planologische en technisch-admini- stratieve geodesie nr. 6. Een aantal verhalen (uit de jaren 1971-74) die voor een zeer groot deel gaan over de problemen van koppeling van een rekentechniek voor de toedeling bij ruilverkaveling aan bepaalde doelstellingen. Werkgroep Mechanisatie Toedeling, Toepassing van het systeem ATOR '72 Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers, Apeldoorn, april 1975, 48 blz., Ruilverkavelingsbode nr. 58. Deze publikatie, over het zelfde systeem als in de voorgaande behandeld, gaat meer in op de toepassing in de praktijk en op de koppeling aan allerlei admi nistratieve gegevens. Schitterend wordt hierin gedemonstreerd wat er alle maal bij komt kijken als een brug moet worden geslagen tussen een zeer een voudige wiskundige vorm en een zeer complexe ontwerpsituatie Renê van der Schans, Probleemoplossen, een kleine methodologie voor eer stejaars geodeten Laboratorium voor Geodesie, Delft, 1975, 70 blz., Publi katies over planologische en technisch-administratie geodesie nr. 7. Behandelt het werk van de ingenieur (en van andere wetenschappers) aan de hand van een schema van het probleemoplossingsproces (dat behalve het ont werpproces ook uitvoering en evaluatie achteraf omvat). Verschillende on derdelen van dit proces zullen later in afzonderlijke publikaties worden be handeld, bijvoorbeeld het voor de geodeet belangrijke waarnemen en beschrij ven in de publikatie 'In vakjes stoppen'. P. E. Vernon (ed.), Creativity Penguin, Harmondsworth, 1970, 400 blz., ISBN 0 14 08 0526 5. Een bundeling van allerlei beschouwingen over vormgevend vermogen. Wat is dat, hoe uit het zich, hoe stimuleer je het. W. J. Beqk, Inleidende opmerkingen over projectonderwijs. Voordracht ter gelegenheid van de jaarvergadering van de stafraad, TH Delft, 13 juni 1969. Fotokopie, 15 blz. Een warm, overtuigend pleidooi voor onderwijs waarin studenten zélf iets

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 167