ADMINISTRATIEVE EN PLANOLOGISCHE GEODESIE IN EEN JURIDISCH - BESTUURLIJK KADER Prof. mr. P. de Haan Inleiding Tien jaar geleden schreef ik in het toenmalige lustrumboek over de geodetisch ingenieur en het recht. Er is thans meer aanleiding in te gaan op de verhouding tussen geodesie en rechtomdat beide sindsdien in een belangrijke ontwikkeling zijn terecht gekomen, die deze verhouding wezenlijk beïnvloedt. Men zou deze ontwikkeling kunnen karakteriseren als een technisch-maatschappelijke, gepaard gaande met een nagenoeg volledige heroriëntatie op de voornaamste doeleinden van het grondgebruik. In het afgelopen decennium heeft zich een duidelijke kentering voorgedaan ten aanzien van een een zijdige technologische expansie en de daaruit resulterende economi sche groei. Algemeen is thans het besef dat men bijzonder zuinig zal moeten omspringen met het ons nog resterende, hier en daar reeds zwaar gehavende milieu. Dit geldt zowel voor het landelijke als voor het stedelijke milieu waarvan de achteruitgang en het verval in vele gebieden ziender ogen toenemen. Een en ander heeft vergaande consequenties voor geodesie en recht. Voor de geodesie betekent de herwaardering van het grondgebruik op vrijwel alle maatschappelijke toepassingsgebieden een confron tatie met een meervoudige doelstelling. Het meest springt dit in het oog op de meer traditionele terreinen van kadaster en ruilver kaveling, hoewel het ook elders zeer goed merkbaar is. Beide in stituten ondergaan een sterke verbreding van doelstelling, die overigens nog lang niet voltooid is. Het kadaster, oorspronkelijk primair ingesteld voor de heffing van de grondbelasting met als secundair doel daaraan vrijwel onmiddellijk verbonden de bevor dering van de rechtszekerheid door openbaarheid van de privaat rechtelijke rechtstoestand, ziet zich thans geconfronteerd met nieuwe taken in verband met basiskaartering, leidingenregistra tie en wellicht op den duur gebruiksregistratie en openbaarheid van de publiekrechtelijke rechtstoestand, die men op een enigs zins overzienbare termijn nauwelijks aan zal kunnen. Ik kom daar nog wel op terug. 15

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 16