BEWEGING IN DE GEODESIE Dr. ir. L. Aardoom Het schijnen goede tijden te zijn voor de geodesie. Je zult wel wat ouder moeten zijn en meer ervaring moeten hebben om dat écht te kunnen beoordelen. nHet vak ontwikkelt zich in een snel tempo", wordt wel gezegd; "in een versnèld tempo", voegt een ander haas tig toe. Het zal wel waar zijn, maar het is niet zo bijzonder. Zo als de meeste technisch-wetenschappelijke vakgebieden staat de geodesie op de markt van vraag naar uitkomsten en aanbod van hulpmiddelen. Vraag en aanbod beïnvloeden elkaar: niet alleen sti muleert de toenemende behoefte aan geodetische uitkomsten de ontwikkeling van geodetische hulpmiddelen, maar ook het omge keerde is waar, misschien wel in de eerste plaats. Zo gaat het zo vaak. Onbewust of bewust volgt de geodesie de algemene maat schappelijke, technische en wetenschappelijke ontwikkelingen. In Nederland, met name in de delftse geodetische opleiding, is deze tendens, zeker met betrekking tot het maatschappelijke aspect, duidelijk merkbaar. Dit betreft dan de vraag naar geodetische uit komsten, de geodetische doelstelling. De specifieke situatie van het dichtbevolkte Nederland maakt dat een richten op de bij die situatie behorende landmeetkundige problematiek in ons land dui delijker aan de dag treedt dan veelal elders. Maar soortgelijke ontwikkelingen zien we toch ook in enkele andere landen. In tegen stelling tot deze ontwikkeling van de geodesie onder invloed van behoeften, in dit geval direct maatschappelijke, tekent zich vooral ook in de laatste jaren een ontwikkeling van het vakgebied af onder druk van algemene technische ontwikkelingen. Laatstbedoelde ont wikkelingen hebben geleid en leiden tot de bouw en het gebruik van instrumenten voor de meting van in de geodesie bruikbare groot heden. Zulke grootheden kunnen dan in hun soort voor het eerst worden gemeten, dan wel worden gemeten met een betere precisie dan voorheen het geval was. Technische mijlpalen die zo nieuwe mogelijkheden voor de geodesie meebrachten zijn de doorvoering van de automatisering, het in gebruik nemen van kunstmatige aardsatellieten, het beschikbaar komen van zeer stabiele frequen tiestandaards en de uitvinding van de laser. In de praktijk gingen deze ontwikkelingen vaak hand in hand, ook bij hun beïnvloeding van de geodesie. 171

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 172