Deze nieuwigheden hebben, zoals opgemerkt, de geodesie niet on gemoeid gelaten, maar niet alleen wat betreft het meetproces, maar ook wat betreft de verwerking van de metingen, en wel in twee opzichten. In de eerste plaats was er natuurlijk de automa tisering van het rekenproces, maar daarnaast was een aanpassing van het geodetische model nodig, en dit weer in samenhang met de door de automatisering geboden mogelijkheden. ZoTn aangepast model moet plaats bieden aan nieuwe typen van gemeten groothe den en tevens nieuwe karakteristieken van bekende typen van groot heden opvangen. Kenmerkende nieuwe karakteristieken zijn een verbeterde meetprecisie en een verhoogd tempo van meten met de daardoor geboden gelegenheid tot opvoering van de herhalingsfre quentie bij het meten. De opvang van zulke karakteristieken houdt in dat het model in die zin wordt aangepast dat de nieuwe karakte ristieken geodetisch zo volledig mogelijk worden benut. Dit leidt dan doorgaans tot een detaillering en soms tot een uitbreiding van een model in verschillende opzichten. Zo moeten natuurlijk grote re aantallen metingen en metingen van een grotere verscheiden heid in het model een plaats krijgen. Voorts betekent de verbete ring van meetprecisie dat de mate van stochasticiteit van de me tingen vermindert en dat méér van wat vroeger als niet fysisch verklaarbaar mocht of moest worden vereffend, nu door het model moet worden verantwoord. Omstandigheden en invloeden die vroe ger, gezien de beperkte meetprecisie, mochten worden verwaar loosd gaan nu optreden in het model en meetomstandigheden, voor de invloeden waarvan niet-stochastisch mocht worden gecorrigeerd kunnen nu aanleiding gaan geven tot het opnemen van onbekenden. Al deze complicaties leiden tot een geïntensiveerd zoeken naar nieuwe wegen voor de geodetische probleemstelling en naar nieuwe wiskundige en vooral ook statistische hulpmiddelen om die wegen te bewandelen. Het wordt er niet gemakkelijker op, maar wel boeiender. Wat vroeger als storing werd ervaren, geldt nu soms als onderwerp van onderzoek. Traditioneel onderwerp van onderzoek in de geo desie is de meetkundige beschrijving van het aardoppervlak in gedeelten of in wereldwijd verband en, mede met het oog daarop, de bepaling van het zwaartekrachtsveld. Traditioneel is ook de veronderstelling daarbij dat de aarde star is in de zin dat bekende afwijkingen van deze starheid bij de geldende meetprecisies mo gen worden verwaarloosd of uitdrukkelijk als bekend in rekening mogen worden gebracht. In het licht van de geschetste ontwikke ling zou deze veronderstelling nu moeten worden herzien. Ver vormbaarheid van de aarde zou in het geodetisch model moeten worden toegelaten. 172

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 173