Het nieuwe daarbij is dan dat de grootte van de vervormingen en hun aard, dus bijvoorbeeld richting, snelheid en periodiciteit, als onbekenden kunnen optreden. Zo komt er dan niet alleen beweging in de geodetische probleemstelling, maar ook in de geodetische doelstelling. Want mogen voor de geodeet met traditionele ambi ties de te constateren vervormingen van de aarde hoogstens inte ressant zijn, voor de geofysicus die zich in de eerste plaats in teresseert voor de fysische processen die in de vervormingen tot uiting komen, kunnen zij van grote betekenis zijn. Zo ontwikkelt zich dan onder druk van nieuwe nauwkeurige instru mentatie een nieuw toepassingsgebied voor geodetische uitkomsten. Zo'n toepassingsgebied was er eigenlijk al wel, maar de ontwikke ling daarvan treedt tegenwoordig opvallend duidelijk aan de dag. Deze ontwikkeling is vooral op gang gekomen door het gebruik van kunstmatige satellieten in de geodesie met de daarbij behorende instrumentatie, maar zeker ook door de toepassing van andere ruimtelijke methoden, zoals de uit de radio-sterrenkunde afkom stige interferometrie met onafhankelijke klokken, meestal aange duid met "very long baseline interferometry" (VLBI). Het aangetipte toepassingsgebied heeft een plaats gekregen binnen de geodynamica. Dit vak houdt zich bezig met de interpretatie van datgene wat op of buiten het aardoppervlak kan worden waargeno men in termen van de toestand die in de aarde heerst en van pro cessen die zich in de aarde afspelen. Primair is het onderwerp van de geodynamica het onderzoek van deze toestand en van die processen, gebruik makend van de waarneming van randverschijn selen die door toestand en processen worden teweeggebracht. De geodynamica heeft dus een typisch inverse hoofdprobleemstelling, waarbij oorzaken uit gevolgen daarvan moeten worden opgelost. De waarnemers van de bedoelde randverschijnselen, de gevolgen dus, zijn geologen, geofysici en geodeten, en deze laatste categorie dan nu in toenemende mate. De door de geodeten bij te dragen waarne mingen zijn in de eerste plaats van meetkundige aard, maar zij leveren traditioneel ook informatie over het zwaartekrachtsveld. Hierbij valt op te merken dat het constateren van aardkorstdefor maties en wijzigingen van het zwaartekrachtsveld geen noodzake lijke voorwaarde is voor het bijdragen van geodetische kennis tot de oplossing van geofysische problematiek. Immers de starre aardvorm en het onveranderlijke zwaartekrachtsveld als zodanig zijn al waardevolle indicatoren voor de opbouw van de aarde. Een elementaire inleiding in de algemene geofysica geeft Veldkamp (1974). Een standaardwerk op het specifieke terrein van de geo dynamica schreef Scheidegger (1963). Een nieuw boek met duide- 173

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 174