lijke geodetische aanknopingspunten is Cook!s (1973). Een gemak kelijk leesbaar overzicht over actuele geodynamische problema tiek vindt men bij Gass et al (1971). Actuele geodynamische interessegebieden, tevens met mogelijke geodetische bemoeienis, zijn de aardschollentectoniek, de aard rotatie, de aardgetijden en de verdere detaillering van de kennis omtrent het zwaartekrachtsveld. Dit zijn onderwerpen uit wat men zou kunnen noemen "geodetische geodynamica"of misschien wel "geodynamische geodesie", dus het specifieke geodynamische toe passingsgebied van moderne nauwkeurige metingen met geodeti sche strekking. Tot deze metingen behoren ook de in 1969 begon nen afstandsmetingen met lasers naar speciale op de maan ge plaatste spiegels (zie Faller en Wampler, 1970). Laatstbedoelde metingen hebben natuurlijk een veel ruimer toepassingsgebied dan de geodesie bestrijkt. Maar voor de geodynamica heeft het, zeker theoretische, voordelen het aarde-maan stelsel in zijn totaliteit te beschouwen en wel te meer naarmate de meetprecisie toeneemt. Trouwens in meer strikt geodetische kringen richt de belangstel ling zich de laatste jaren ook steeds meer op de maan, met name wat betreft de bepaling van het zwaartekrachtsveld van de maan en wat betreft de kartering van het maanoppervlak. Of deze belang stelling nu, na het afsluiten van het Apollo-programma, zal door zetten, valt nog te bezien. Het schijnt dat na enkele jaren laser - afstandmeten naar de maan, de vragen betreffende de beweging van de maan in eerste instantie zijn beantwoord en dat het maan- afstandmeetprogramma zich meer zal gaan richten op de aarde, met name op een nauwgezet onderzoek naar de draaiing daarvan. Zo kunnen de maanafstandmetingen als geodynamisch-geodetische metingen worden opgevat. De geodetische geodynamica bestrijkt natuurlijk maar een beperkt gedeelte van de geodynamica, name lijk alleen dat gedeelte, waar geodetische metingen kunnen bij dragen tot probleemoplossing. Het gaat hier om de midden- en lang-periodische problematiek van de geodynamica. Zo valt het seismisch onderzoek er in eerste instantie buiten, hoewel aardbe vingen belangrijke indicatoren kunnen zijn van een lang-periodisch of seculair proces als de aardschollentectoniek, voor de bestude ring waarvan de geodesie belangrijk waarnemingsmateriaal hoopt en verwacht te kunnen bijdragen. De grondslagen voor de geodyna mische geodesie werden in 1969, toen zich de genoemde instru mentele ontwikkelingen gingen aftekenen, gelegd op een daartoe in Williamstown, Massachusetts in de Verenigde Staten gehouden conferentie. De uitkomsten van deze conferentie zijn neergelegd in het Williamstown-rapport" (Kaula, 1970), waarnaar nog steeds 174

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 175