beschreven door hoekgrootheden, nu worden bestudeerd door het meten van lengte grootheden. Maar dat is nu eenmaal het gevolg van de instrumentele ontwikkelingsgang, die voor lengtegrootheden zoveel gunstiger verlopen is. Het wetenschappelijk nut van aard rotatiestudies schuilt in de omstandigheid dat deze rotatie afhanke lijk is van enerzijds de traagheidstensor dus van de massaverde ling van de aarde, anderzijds van de op de aarde uitgeoefende mo menten. Afhankelijk van waar men de grens van de aarde legt, dus of bijvoorbeeld de dampkring al of niet tot de aarde gerekend wordt, kunnen aan de hand van de aardrotatie de massaopbouw of de mo menten, en in het bijzonder de veranderingen van beide, worden bestudeerd. Wat is nu het maatschappelijk nut van dit alles? Voorlopig niet veel. Er zijn, zoals aangegeven, wel toepassingen van de geodeti sche resultaten, maar toepassing van resultaten impliceert nog geen maatschappelijk nut. Deze toepassingen liggen in andere we tenschapsgebieden, de beoefening waarvan mede met gebruik van de geodetische uitkomsten, wèl maatschappelijk nut kan hebben. Maar laten we ons hier niet aan speculaties wagen, voorzover we dat al niet gedaan hebben. Een andere vraag: krijgt, met al die precisie, het verouderde geodetische beginsel "hoe nauwkeuriger, hoe beter" niet weer een kans? Ja, in eerste aanleg wèl! Maar als te zijner tijd de meetprecisie zóver is opgevoerd dat ruim schoots aan de geodynamische behoefte kan worden voldaan, zal wel weer een tijdvak van bezinning intreden, waar de optimalise ring van het meten en rekenen zich zal richten op de opgave "het gestelde doel met minimale inzet te bereiken". Voorlopig zal zo'n optimalisering zich nog moeten richten op de opgave "met gegeven middelen zoveel mogelijk te bereiken". 181 Voor wie meer of beter wil weten: Aardoom, L. - Satellite geodesy applied to geodynamics. Verslag Nationaal Symp. Ned. Geodynamics Commissie, Amsterdam, 3-4 april 1975. Baarda, W. - Difficulties in establishing a model for testing crustal move ments. Verslag Nationaal Symp. Ned. Geodynamics Commissie, Am sterdam, 3-4 april 1975. Cook, A. H. - Physics of the earth and planets. The MacMillan Press, 1973. Covault, C. - Help abroad key to laser mission goals. Aviation Week and Space Technology, biz. 36-43, 12 mei 1975. Faller, J. E. en E. J. Wampler - The lunar laser reflector. Scientific Ameri can, 222, biz. 38-49, 1970. Gass, I. G.P. J. Smith en R. C. L. Wilson (ed.) - Understanding the earth. Artemis Press, 1971.

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 182