MARIENE GEODESIE Prof. ir. W. Langeraar Als de geodesie kan worden beschreven als de wetenschap die zich bezighoudt met de bepaling van de vorm van de aarde, alsmede het bepalen van vorm en grootte van delen van het aardoppervlak, dan moet de mariene geodesie - dat deel van de wetenschappelijk geo detische aktiviteiten dat zich onder, op of boven het oceaanopper vlak afspeelt - als een integrerend deel van de geodesie worden aangemerkt. Dit grote belang van de mariene geodesie heeft meer dan één oor zaak. Niet alleen wordt het grootste deel (71$) van onze planeet door oceanen en zeeën bedekt, maar bovendien wordt de zeebodem gevormd door aardkorst van een andere samenstelling dan die wij op het land kennen. Verder is die zeebodem onzichtbaar en voor het grootste gedeelte onbereikbaar, terwijl reusachtige delen van de zeebodem jonger zijn dan de zeeën erboven. Indien wij verder in het oog houden dat het zeeoppervlak onder bij zondere omstandigheden een redelijke voorstelling geeft van een equipotentiaalvlak op "zeeniveau", doch zelf nooit in rust is, dat de hoeveelheid zeewater aan voortdurende verandering onderhevig is, als gevolg van klimatologische wijzigingen en dat niet alleen daardoor, maar vooral wegens het voortdurend vormen van nieuwe zeebodem de begrenzingen van de zeeën en oceanen zich steeds wijzigen, dan is het duidelijk dat de mariene geodesie niet alleen als een belangrijke tak van de geodesie moet worden beschouwd, maar bovendien wat marien-geodetische aktiviteiten betreft heeft te maken met een uiterst moeilijk medium waarin, waarop en waarboven die aktiviteiten zich moeten afspelen. Bij het bepalen van de vorm van de aarde spelen satellieten een uiterst belangrijke rol. De door de satellieten doorlopen banen geven, na correcties voor wrijving en storende massaTs, waarde volle aanduidingen met betrekking tot het zwaartekrachtsveld rond de aarde. Hieruit kunnen conclusies worden getrokken omtrent de ligging van de geoide ten opzichte van de ellipsoïde. In aanmerking dient te worden genomen dat op deze manier alleen de grotere afwijkingen van de geoide ten opzichte van de ellipsoïde worden gevonden, dat deze afwijkingen aan langzame seculaire 183

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 184