veranderingen onderhevig zijn en dat men op deze manier wel een globaal inzicht krijgt in de vorm, maar niet in de grootte van onze planeet. Wenst men een meer gedetailleerd beeld van de geoïde dan dienen zwaartekrachtsmetingen te worden verricht. Hoewel de moderne apparaten deze metingen ook op zee vrijwel continu kunnen ver richten en registreren, zijn er nog tenminste enkele schipeeuwen nodig alvorens een redelijk dicht net van zwaartekrachtsmetingen over de oceanen is gespannen. Ook bij het bepalen van vorm en grootte van delen van het aardop pervlak spelen satellieten thans een belangrijke rol. Met name bij het vastleggen van geodetische verbanden tassen continenten, waarbij zeer grote afstanden overbrugd moeten worden is de ruim telijke driehoeksmeting met behulp van kunstmanen een absolute noodzaak. Hierdoor is het mogelijk geworden nationale en regiona le primaire puntennetten aan elkaar te verbinden. Voor de marie ne geodesie heeft dit als rechtstreeks positief gevolg dat hiermede de moderne lange-afstand-navigatiesystemen een terrestrisch mo del hebben gekregen dat aanmerkelijk beter aansluit bij het elek tronische model dan dat voor kort het geval was. Bij de mariene geodesie is met name het bepalen van grootte en vorm van delen van het aardoppervlak, te weten het ondergedom pelde deel, van groot belang. De moderne navigatiesystemen, maar ook satellieten, spelen bij deze grootte- en vormbepaling een onmisbare rol. In wezen bestaat de vormbepaling uit het vin den van de juiste geografische coördinaten voor een gevonden, ge reduceerde, diepte. Bij de groottebepaling wordt de schaal ont leend aan het navigatiesysteem, dan wel aan de baanelementen van de satelliet en de gebruikte frequenties. Indien wij de dieptebepa ling niet buiten beschouwing laten, bestaat het probleem uit het vinden van de geografische coördinaten op het zeeoppervlak, of daaronder. Hieruit volgt dat plaatsbepalingssystemen een prominente rol in de mariene geodesie spelen. Voor zover het plaatsbepalingssys teem op het zeeoppervlak wordt gebruikt, komen hiervoor in aan merking de M long-range" elektronische systemen en hetTtIntegrated Marine Satellite Doppler System". In kust-nabije wateren staan bovendien regionale of plaatselijke elektronische systemen ter be schikking van geringere draagwijdte en grotere nauwkeurigheid. Voor plaatsbepalingssystemen onder water moeten, op diepten groter dan ongeveer tien meter, acoustische plaatsbepalingssys temen worden gebruikt, waarvan de systeemcomponenten echter rechtstreeks worden gerelateerd aan de plaatsbepaling aan het zeeoppervlak. 184

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 185