Het gebruik van acoustische bakens op de zeebodem is een manier van assistentie bij de plaatsbepaling waarbij men gebruik maakt van de plaatsbepalingsmethoden boven water om het baken op een bekende plaats neer te leggen. Het gebruik van acoustische bakens is vooral van belang bij het z.g. "Dynamic Positioning System". Bij dit systeem wordt een boor locatie, of een "well head" gemarkeerd door een viertal acoustische bakens rondom. Het boorvaartuig wordt daarbij door de aan boord aanwezige geprogrammeerde computer, zodanig be stuurd dat de voorgeschreven afstanden tot de vier bakens zo goed mogelijk constant blijven. Dit wordt verkregen doordat de com puter rechtstreeks commando's geeft aan de voorstuwings- en stuurmechanismen. Het systeem dient ook te blijven werken bij het optreden van golven, deining, wind en stroom. De toegestane tolerantie is omstreeks zes procent van de waterdiepte. Een met het Dynamic Positioning System overeenkomend systeem wordt gebruikt bij de onderwater re-entry, het opnieuw inbrengen van de boorbeitel en -buis in het reeds bestaande boorgat. Ter appreciatie van dit probleem kan men het vergelijken met het neerlaten vanaf de Eifeltoren van een vlaggelijn met een steentje eraan, bij een veranderlijke bries en op aanwijzing van anderen, in een theekopje dat op de grond staat. Voor het zorgvuldig, systematisch en nauwkeurig onderzoeken van een enkele tientallen vierkante zeemijlen groot zeebodemoppervlak op grotere diepte (bijvoorbeeld bij het zoeken naar een wrak of verloren gegane zeer kostbare apparatuur) is het denkbaar dat in de naaste toekomst acoustische ruimtelijke hyperbolische plaats bepalingssystemen worden ontwikkeld voor gebruik onder water. De twee belangrijkste problemen daarbij zijn vooralsnog de vrij grote fluctuaties in de voortplantingssnelheid van het geluid in zeewater als gevolg van temperatuur- en zoutgehalteveranderingen, alsook de in de acoustische zendapparatuur in te bouwen vermo gens voor het autonoom werken gedurende langere tijd, al dan niet getriggered en gestopt door het ervan gebruik makende voertuig. Resumerend kan worden gezegd, dat de mariene geodesie op dit moment een goed inzicht heeft in de voor haar liggende taken, waarvan met name het overbruggen van de oceanen voor het aan eensluiten van continentale geodetische netten dient te worden ge memoreerd alsmede het daarmee verband houdende resultaat van grotere nauwkeurigheid in de mondiale elektronische plaatsbepa lingssystemen. Dit laatste in connectie met de andere taak van de mariene geodesie, te weten het bepalen van de vorm en grootte van het ondergedompelde deel van het aardoppervlak. 188

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 189