velingswet zal innemen, maar staat toch meer centraal het al dan niet op een dergelijke inrichting volgende permanente beheer van bepaalde landelijke gebieden*. Ten aanzien van de stedelijke ge bieden loopt de gedachtenvorming iets achter, niet zozeer wat de herinrichting (stadsvernieuwing) betreft als wel wat betreft het be heer van zulke gebieden. Waar het in wezen om gaat, dat is het in onderlinge relatie en waar nodig in overeenstemming brengen van alle activiteiten van overheid en samenleving ten aanzien van bestemming, inrichting en beheer van onroerend goed, teneinde tot een nieuw evenwicht in het fysieke milieu en het menselijke leefmilieu te komen. Behal ve op de meer traditionele gebieden heeft dit voor de geodesie ook consequenties op nieuwere toepassingsgebieden, zoals grondbedrij ven en vastgoedsystemen in het algemeen. Werken de gemeentelijke grondbedrijven nu nog hoofdzakelijk op basis van eenzijdige grondverwerving en gronduitgifte, voor de stadsvernieuwing lijkt behoefte te bestaan aan een methode die een beter samenspel tussen overheid en burgers garandeert. Een pro cedure van stedelijke herverkaveling zou naar mijn mening hier voor een goed juridisch-bestuurlijk kader kunnen bieden. Ik kom er daarom nog op terug. Wat de vastgoedsystemen aangaat, deze danken hun snelle opkomst niet alleen aan de automatisering, maar mede aan het feit dat de informatiebehoefte voor bestemming, inrichting en beheer van on roerend goed hand over hand toeneemt. Vanwege de nauwe samen hang van deze drie activiteiten -beslemwing vaststelling van het doel van het gebruik; inrichtingindeling van het grondgebruik en uitvoering van werken om dit doel te bereiken; beheerzorg voor het goed in de zin van instandhouding en toezicht op het gebruik om dit doel blijvend te realiseren - dienen de informatiegegevens in principe ook onderling uitwisselbaar te zijn. Een gemeenschappe lijke grondslag in de zin van een kadastrale of andere basiskaart is daarom onmisbaar. Nu het kadaster mede de produktie van de 17 zie ook: Prof. mr. P. de Haan; Advies inzake de regeling van het landschapsbeheer en de landschapsparken op lange en korte termijn, opgesteld op verzoek van de Koninklijke Nederland- sche Toeristenbond ANWB, Stichting Recreatie, Contact-Commissie voor Na tuur- en Landschapsbescherming, Vereniging tot Behoud van Natuurmonumen ten in Nederland, alsmede Landbouwschap, Bosschap en Nederlandse Vereni ging voor de Landelijke Eigendom, verkrijgbaar bij de Stichting Recreatie, Kerkhoflaan 11a, Den Haag.

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 18