ENIGE RAAKPUNTEN VAN DE MARIENE GEODESIE EN HET INTERNATIONALE ZEERECHT mr. J. A. Walkate Het getuigt van moed van de zijde van de Lustrumboekcommissie van het Landmeetkundig Gezelschap "Snellius" om een jurist te vragen een bijdrage te schrijven voor zijn lustrumboek, dat toch voornamelijk voor geodetische (aspirant-) ingenieurs is bedoeld. Uit een mondelinge toelichting van het verzoek bleek mij dat de geodeet in het algemeen (de landmeetkundige dus) meer affiniteit met het recht gevoelt dan men zou verwachten. Hij heeft er in de praktijk eenvoudigweg mee te maken: agrarisch recht, pachtwet, kadaster e.d. Deze wetenschap sterkte mij nadat ik de commissie een bijdrage had toegezegd. Een zeker gevoel van verwantschap werd mij deelachtig, omdat juristen nu eenmaal ook door de prak tijk gedwongen worden zich met buiten hun eigenlijke vakgebied liggende problematiek bezig te houden, waardoor een oordeel over niet op juridisch terrein liggende zaken niet zelden worden geëist. Een oordeel soms waarvoor een gymnasium-alfa-opleiding niet de meest ideale ondergrond biedt I Ik zal trachten mij zoveel mogelijk bij mijn leest te houden en zal mij dan ook niet begeven in de vraag of de term "mariene geode sie" c.q. TTmariene geodeten" in het navolgende niet beter vervan gen zou kunnen worden door "hydrografie" c.q. TThydrografenTT, dan wel door enige andere term. De beantwoording daarvan laat ik graag aan de lezer over, die wellicht tot de conclusie komt dat het navolgende helemaal niets met mariene geodesie heeft te maken. Dat verneem ik dan graag. Terminologie Alvorens verder te gaan lijkt het mij verstandig de twee begrippen, in de titel vermeld, nader te verklaren. Ten behoeve van de juris ten onder de lezers diene dat geodesie de wetenschap is die zich bezighoudt met het bepalen van grootte en vorm van (een gedeelte van) het aardoppervlak, het bepalen van coördinaten van punten, van de lengtes en richting van lijnen op het aardoppervlak en van het zwaartekrachtveld van de aarde. Onder mariene geodesie kan worden verstaan de geodesie van dat gedeelte van het, vaste, aard- 191

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 192