honger" te stillen. Bij de in 1973 bijeengeroepen Derde VN-Zee rechtconferentie* liggen voorstellen ter tafel om staten het recht te verlenen een exclusieve economische zone tot max. 200 mijl uit de kust in te stellen, waarin zij zeer vergaande bevoegdheden ver werven met betrekking tot de exploitatie van de levende en minera le rijkdommen in die zone. Indien alle kuststaten een dergelijke zone zouden instellen, dan zou daarmee ongeveer 30$ van het met water bedekte aardoppervlak onder een grote mate van nationale zeggenschap komen. Ook hierover zijn nog geen definitieve beslis singen genomen op de Zeerechtconferentie, maar de tendens is zeer duidelijk aanwijsbaar. Er zijn zelfs al staten die het resul taat van de Conferentie niet willen afwachten en eenzijdig een der gelijke zone willen instellen (IJsland heeft onlangs aangekondigd in november 1975 een exclusieve visserijzone te zullen instellen). Overigens hebben staten reeds onder het geldende zeerecht uit sluitende jurisdictie over de exploitatie-activiteiten op hun conti nentale plat, dat zich voor hun kust uitstrekt. Een exclusieve eco nomische zone zou daar letterlijk en figuurlijk "bovenop" komen, maar zich in het algemeen wel veel verder uitstrekken dan de strook continentaal plat, die gemiddeld genomen 38 mijl breed is. Afbakening Na bovenstaand zeer verkort overzicht van de tendensen in het sta- tengedrag bij de vorming van het nieuwe zeerecht kom ik tot één der belangrijkste raakpunten van de mariene geodesie en het zee recht: de afbakening van zeegebieden zonder meer, de afbakening van naast elkaar liggende en die van tegenover elkaar liggende ge bieden. De afbakening van zeegebieden zonder meer is altijd, ook bij heel smalle stroken zee, nodig geweest; die van tegenover el kaar of naast elkaar liggende gebieden wordt noodzakelijk naarma te de stroken breder worden, elkaar gaan raken, ja zelfs overlap pen. Het vaststellen volgens welke rechtsbeginselen en/of rechts regels de afgrenzing moet plaatsvinden, is een juridische bezig heid, de afgrenzing in concreto en de aanduiding daarvan op kaar ten, zodat een ondubbelzinnige grens bestaat, is een mariene geo detische bezigheid. 193 De Derde VN-Zeerechtconferentie (1973 -) heeft reeds drie zittingen achter de rug, maar heeft nog geen concrete resultaten bereikt. De Conferentie wordt in 1976 voortgezet. Voor een meer uitvoerige schets van de zeerecht- problematiek zie men een artikel van mrs. A. Bos en G. W. Maas Geesteranus, getiteld "Rechtsmacht over de Zeebodem", in het Jaarboek van de Mijnbouw - kundige Vereeniging te Delft, 1975, p. 79 - 93.

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 194