kan gesteld worden dat naast juridische argumenten de cartografi sche hulpmiddelen hun volle gewicht in de weegschaal van het Hof hebben gelegd. De toekomst van het internationale zeerecht In het voorgaande zijn enige gevallen uit de jurisprudentie vermeld. Niet alle afbakeningsvraagstukken "halen" het Hof. Gelukkig maar, want hoe meer met onderling goedvinden kan worden geregeld, hoe beter. In de nabije toekomst echter zullen dat soort vraagstukken meer en meer actueel worden: wanneer de VN-Zeerechtconferentie vergaande uitbreiding van jurisdictie mocht sanctioneren en de sta ten ook inderdaad van de geboden gelegenheid gebruik zullen maken. Berekeningen tonen overigens aan dat lang niet zoveel staten als men zou verwachten de volle 200 mijl kunnen claimen,, juist omdat zij bij uitbreiding van hun zeegebied vrij snel zullen stuiten op te genoverliggende zeegebieden van andere staten. Dit betekent evenwel dat er werk aan de winkel zal komen voor ma riene geodeten, hetzij in nationale overheidsdienst, hetzij in dienst van een internationale organisatie. Want behalve de afbakenings problematiek tussen twee of meer staten, zullen zich afbakenings- kwesties gaan voordoen tussen staten, wier zeegebied grenst aan het daar-voorbij liggende internationale oceaanbodemgebied. De grens zal kunnen lopen over winbare olie- en gasbronnen en daar mee potentieel geschilsobject worden. Nog daargelaten de vraag of een toekomstig zeerechtverdrag alleen een breedtekriterium of (ook) een dieptekriterium voor de afbakening zal inhouden. Voorts zal het internationale oceaanbodemgebied in kaart gebracht en verkavelbaar gemaakt moeten worden, opdat het gereed is voor exploratie- en exploitatiedoeleinden*. Ten slotte zullen talloze kaarten herzien moeten worden aan de hand van uitbreidingen van de territoriale zee, die te verwachten zijn. Met name zal dit van belang zijn voor de zeestraten, die gebruikt worden voor het inter nationale scheepvaartverkeer. Al deze onderwerpen zijn stuk voor stuk geschikt voor een meer uitvoerige behandeling, die buiten het bestek van dit Lustrumboek zou vallen, bovendien verdient het aanbeveling de concrete resul taten van de VN-Zeerechtconferentie af te wachten. In ieder geval is het een rustig idee te weten dat er aan de TH Delft een aparte afstudeerrichting voor mariene geodesie is ingesteld. Aan mariene geodeten zullen we in de toekomst dus geen gebrek hebben 204 Zie voor een schets van de problematiek inzake de internationale oceaanbo dem, zoals in behandeling bij de VN-Zeerechtconferentie, een artikel van schrijver dezes in Intermediair van 20 december 1974, no 51, p. 43 e.v.

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 205