De bemonstering gaat nog op uiterst primitieve wijze, zowel wat de dikte van de grindlaag als wat deconcentratie betreft. De positione ring geschiedt t.o.v. een paar vaste punten op de wal of een boei. Scheidingsapparatuur ontbreekt vaak en dus is het van belang de plaatsen te weten waar een hoge concentratie aan grind ligt. wil men niet met een ruim vol zand thuis komen: grind kost ca. 5 x zoveel als zand. De ontginning van de grindafzettingen in de Noordzee gebeurt min of meer willekeurig; bij gebrek aan een nauwkeurige plot zal het ook niet anders kunnen. Een emmerbagger ligt verankerd aan 5 draden en beweegt zich da gelijks maar enkele tientallen meters vooruit; hij kan het terrein dus redelijk goed schoon baggeren. Een sleepzuiger moet proberen zijn banen zoveel mogelijk paral lel en aaneengesloten te varen, waarbij hij ongewild tientallen me ters van zijn baan kan afwijken, de z.g. verdrifting, afhankelijk van zijn stuureigenschappen. Bovendien is hij nog onderhevig aan de invloed van stroom en wind. De exploratie en de exploitatie van de shelf vormen dus geen uitda ging voor de geodeet omdat bestaande technieken toereikend zijn om met de vereiste nauwkeurigheid te werken. De efficiency waar mee de zeebodem bewerkt kan worden hangt in hoge mate van de nauwkeurigheid van zijn metingen af. Anders is het bij de diepzee-afzettingen en met name de mangaan- knollen, die in onmetelijke hoeveelheden op de bodem van de ocea nen voorkomen. De "lekkerste'' knollen, d.w.z. die met de gunstig ste samenstelling, bevinden zich op een diepte van 4 a 5000 m in de Stille Oceaan. Merkwaardigerwijs liggen ze in een laag die maar 1 knol dik is, boven op het sediment dat uit fijn slib bestaat. Volgens de huidige stand van de techniek zijn er 2 beproefde sys temen om de knollen te oogsten, n.l. door middel van de airlift öf van een eindeloze keten van baggeremmers. Een amerikaanse maatschappij, Deepsea Ventures Inc. heeft een claim gelegd op een stuk zeebodem van 60.000 km2 (bijna 2x Neder land), dat halverwege tussen Californië en Hawaii is gelegen. De moeilijkheden beginnen reeds met de bemonstering van dit gebied. Daar wij met een oppervlakte-afzetting te maken hebben, zouden wij d.m.v. fotografie, televisie of side-scanning sonar* een rede- De side-scanning-sonar zendt zijn impulsen in een waaiervorm uit zodat scheve opnamen gemaakt kunnen worden, waardoor zijn bereik veel groter is dan van de gewone sonar. 208

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 209