Vlak bij het ondereinde is een transducer aangebracht, een zender- ontvanger, die signalen uitwisselt met de transponders om zo de relatieve positie van het winapparaat t.o.v. de transponders te be palen. De signalen worden via een lijntje aan de boord-computer gevoed; deze registreert de baan, berekent correcties en zorgt voor de besturing. Er moet naar gestreefd worden de banen evenwijdig aan elkaar te trekken zonder veel stroken over te slaan of elkaar te overlappen. Het oppervlakte schip dient daarbij de baan van het winapparaat zo nauwgezet mogelijk te volgen. Door middel van T.V.-camera's wordt de knollendichtheid gecon troleerd en kan de snelheid van het winapparaat aangepast worden om de knollenstroom zo constant mogelijk te houden. De T.V.-camera heeft het nadeel dat het bereik erg klein is in troebel water; dan zou gebruik gemaakt moeten worden van ge luidsgolven, die weer omgezet worden in een zichtbaar beeld, een soort kruising tussen de sonar en de T.V. Een andere reële mogelijkheid om de knollen op te baggeren is met het CBL-systeem, Continuous Bucket Line System (zie fig.4). Bij deze door de Japanse firma Masuda ontwikkelde methode wordt een eindloze gevlochten kabel van polypropileen rond bewo gen; aan de kabel zijn vrij hangende bakken bevestigd. De kabel sleept met een grote lus over de zeebodem. Terwijl de kabel rond getrokken wordt, vaart het schip "dwarsscheeps". De bakken vul len zich met het bodemmateriaal en als zich daar toevalligerwijze knollen bevinden, worden ze ook mee naar boven gebracht. Er valt bij deze methode niets te sturen; de baan, die door de lus bestreken wordt, wordt beheerst door de beweging van het opper vlakteschip. Dit moet zijn verplaatsingen zo nauwkeurig mogelijk vastleggen t.o.v. op de bodem geplaatste transponders. Een T.V.- camera controleert de werkzaamheden op de zeebodem. Het is dienstig ook even een blik te slaan op de economie van der gelijke diepzee ontginningen. Deepsea Ventures geeft aan dat de onderneming al lonend is bij een productie van 1 miljoen ton droge knollen per jaar(=ca. 1,5 miljoen ton nat gewicht). Een gemiddelde samenstelling die voor exploitatie in aanmerking komt is: Mn 25 i Fe 15 i Ni 1.25 Cu H Co 0.25 212

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 213