METINGEN OP ZEE ir. H. R. van der Wal Door de ingebruikname van radioplaatsbepalingssystemen voor de uitvoering van diverse metingen langs de Nederlandse kust en op de Noordzee ontstond in de zestiger jaren, met name bij de Rijks waterstaat, een behoefte aan geodetische ondersteuning. De geodetische ondersteuning betrof toentertijd hoofdzakelijk het theoretisch onderzoek naar de met deze plaatsbepalingssystemen te bereiken nauwkeurigheden en het onderzoek naar, en een kwan tificering van, de in de praktijk toe te passen correcties. Mede door een toename van het aantal in voorbereiding zijnde en reeds uitgevoerde civieltechnische werken op de Noordzee, zoals het plaatsen van offshore constructies en de aanleg van pijpleidin gen voor de winning en het transport van olie en gas, het baggeren van scheepvaartgeulen, de aanleg van kunstmatige eilanden, etc., is het karakter van de door de Rijkswaterstaat op de Noordzee te verrichten metingen de laatste jaren enigszins veranderd en het aantal metingen sterk toegenomen. Zowel ten behoeve van het ont werp van civieltechnische werken als ten behoeve van de bestude ring van de mogelijke gevolgen die de uitvoering van deze werken op de natuurlijke toestand van de zeebodem en het zeewater hebben is het noodzakelijk gegevens over die toestand te verzamelen. Door o.a. de Zeemeetdienst van de op 30 maart 1971 ingestelde Directie Noordzee van de Rijkswaterstaat wordt op grote schaal een aantal metingen verricht teneinde te bevorderen dat het water staatkundig beheer van het nederlandse deel van het Continentale Plat door de Rijkswaterstaat op verantwoorde wijze kan worden gevoerd. Dit waterstaatkundig beheer omvat onder meer de zorg voor de kustverdediging, de kwaliteit van het zeewater, de water- en bo demhuishouding en de veiligheid van de scheepvaartwegen, een en ander mede in relatie tot de voorbereiding en de uitvoering van civieltechnische werken op zee. De ten behoeve van het waterstaatkundig beheer te verrichten me tingen kunnen globaal in een viertal categorieën worden onderver deeld: 217

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 218