1. Metingen in of op de zeebodem t.b.v.: - geologisch onderzoek - grondmechanisch onderzoek - morfologisch onderzoek. 2Hydrografische metingen: -lodingen. 3. Metingen ter bepaling van de waterbeweging: - in verticale zin - getij metingen - golfmetingen - in horizontale zin - stroommetingen - tracémetingen. 4Waterkwaliteitsmetingen. Bij deze metingen zal de geodetische ondersteuning zich vooral op de voorbereiding, de uitvoering en de verwerking van de metingen uit de eerste drie categorieën richten. Een ondersteuning die ech ter niet beperkt blijft tot plaatsbepalingsaspecten alleen, doch ook andere marien- geodetische aspecten betreft. Een nadere, sum miere, detaillering van de doelstellingen en meetmethoden van de belangrijkste metingen zal dit kunnen verduidelijken. Metingen in of op de zeebodem Voor het selecteren c.q. aanwijzen van geschikte gebieden voor de aanleg van scheepvaartgeulen, de vestiging van kunstmatige eilan den, de winning van bodemmaterialen zoals zand en grind etc. is een inzicht in de geologische samenstelling van de bovenste lagen van de zeebodem van groot belang. Bij de hiervoor noodzakelijke metingen, welke in nauwe samenwer king met de Rijks Geologische Dienst worden uitgevoerd, wordt onder andere gebruik gemaakt van "subbottom profiling1' systemen (zgn. penetrerende echoloden). De transducers van deze systemen, die in de romp van een onder- zoeksvaartuig gemonteerd zijn dan wel achter het vaartuig aange sleept of opzij van het vaartuig bevestigd worden, zenden korte ge- luidspulsen uit met een relatief hoog vermogen. De reflecties van de geluidspulsen op akoestische discontinuïteiten in de zeebodem worden op een recorder geregistreerd, waardoor een schaduw beeld van het bodemprofiel ontstaat. Geologische interpretatie van de profielen vindt plaats aan de hand van gegevens die verkregen worden uit grondboringen. Op deze wijze is een eerste, zeer globale, geologische inventari satie gemaakt van het Nederlandse deel van het Continentale Plat. Thans worden metingen uitgevoerd die de geologische kennis van dit gedeelte van het Continentale Plat moeten vergroten, hetgeen uiteindelijk zal resulteren in geologische kaarten van elk blok van het Plat. 218

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 219