Hydrografische metingen Voor de bepaling van de topografie van de zeebodem in algemene zin en voor het kunnen constateren en kwantificeren van verande ringen. die hierin op natuurlijke of kunstmatige wijze worden aan gebracht, dienen lodingen te worden uitgevoerd. Evenals bij de terrestrische metingen betreft het hier de bepaling van de onder linge ligging van punten op het "vaste" aardoppervlak (x, y en z metingen) en een adequate voorstelling van de meetresultaten. De plaats waar de lodingen worden uitgevoerd en het doel waar voor zijn in sterke mate bepalend voor het te gebruiken instrumen tarium en de opname- en verwerkingstechnieken. Met name bij de lodingen t.b.v. de begeleiding en bewaking van baggerwerkzaamheden (zoals de aanleg en het op diepte houden van de scheepvaartgeulen van en naar Hoek van Holland) zal gestreefd moeten worden naar een zo hoog mogelijke reproduceerbaarheid in de plaats- en dieptebepaling en het zo snel mogelijk beschikbaar zijn van de meetresultaten. Voor de plaatsbepaling komen, vanwe ge de vereiste continuïteit en reproduceerbaarheid, slechts electro- nische (polaire-, circulaire-, hyperbolische) systemen in aanmer king. In vele gevallen zal het gebruik van een hyperbolisch sys teem de voorkeur verdienen, omdat: a. het afstandsbereik zeer groot is (niet beperkt tot "line of sight"). b. een onbeperkt aantal vaartuigen (bagger- en lodingsvaartuigen) hiervan gebruik kan maken ("multi-user" systeem). Voor de dieptebepaling wordt meestal gebruik gemaakt van echo lood apparatuurwaarmee het mogelijk is om zowel apart als si multaan met twee (of meer) frequenties te werken. De frequentiekeuze (b.v. 30 Kc: brede bundel of 200 Kc: smalle bundel) is mede afhankelijk van de geaccidenteerheid van de zee bodem; een gecombineerd gebruik is geschikt voor het detecteren van slib lagen die zich eventueel boven de vaste bodem bevinden. De verzamelde plaats- en diepte-informatie kan in principe op een drietal manieren verwerkt worden tot lodingskaarten: - manuale verwerking - verwerking van op ponsband vastgelegde gegevens m.b.v. een computer - direkte, automatische, verwerking aan boord. Bij lodingen die dienen voor de begeleiding en bewaking van bagger werkzaamheden wordt de derde verwerkingsmethode bij voorkeur gebruikt. Hiervoor is op één van de vaartuigen een zgn. automa tisch lodingssysteem geplaatst, bestaande uit een minicomputer en een piottafel. "On-line" worden hierbij op magneetband direct de gedigitaliseer- 219

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 220