Voor het troposfeereffekt kan men zo goed mogelijk corrigeren op grond van meteorologische gegevens. Het ionosfeereffekt kan men in belangrijke mate elimineren door voor de signalen radiogolven van zeer hoge frekwentie te kiezen of door meer dan één frekwen- tie te gebruiken. Wat betreft de voortplantingssnelheid zou men beter gebruik kunnen maken van licht. Dit stuit echter op grote technische moeilijkheden, nog afgezien van het bezwaar van een bewolkte lucht. De meeste bronnen van fouten kan men elimineren door vanaf een aantal aardse punten gelijktijdig een satelliet aan te meten en dit te herhalen voor andere satellieten en andere stations. Zo kan men de meetkundige configuratie berekenen tussen een aantal aardse punten zonder gebruik te maken van de bewegingsvergelij kingen van de satellieten. Voor de toepassing van deze zuiver geo metrische methode zijn wel zeer veel metingen nodig. Dat wil zeggen dat hierbij de metingen in het algemeen niet optimaal benut worden omdat men de dynamika van de satelliet, die vrij goed be kend is, niet gebruikt. De doppler satellieten worden reeds veel gebruikt en zullen onge twijfeld in de toekomst nog veel meer gebruikt worden: le Voor plaatsbepaling en navigatie op zee, waarbij men een nauwkeurigheid van enkele honderden meters bereikt. Deze nauwkeurigheid wordt vooral begrensd door de onbekendheid van de snelheid van het schip. Als deze snelheid welbekend is vindt men uit één satellietpassage een nauwkeurigheid van ca. 50 meter. 2e Het meten of kontroleren van grote driehoeksnetten. Door met twee of meer ontvangers simultaan te werken verkrijgt men een nauwkeurigheid in puntsbepaling van enkele meters over af standen tot ca. 1000 km. Ook paspunten voor fotogrammetri- sche opnamen kunnen op deze wijze bepaald worden. Het ziet er naar uit dat in de niet zo verre toekomst zelfs wereld wijd nauwkeurigheden van één of enkele decimeters haalbaar zijn. Of men op wat langere termijn detailmetingen met satellietont vangers zal kunnen verrichten lijkt science fiction, maar is zeker niet ondenkbaar. Doppler navigatie van uit een vliegtuig Een geheel andere toepassing van het doppler effekt wordt gevormd door de dopplernavigatie systemen waarmee de snelheid van een vliegtuig ten opzichte van de grond bepaald kan worden. Hierboven werd het doppler effekt behandeld met tijdintervallen 227

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 228