Voorlopig hebben de geodeten, voor wie deze ontwikkeling vanwege de rol die het grondgebruikrecht daarin speelt van veel belang is, dus nog de tijd om hun eigen vak zodanig verder te ontwikkelen, dat het in het juridisch-bestuurlijke kader waarin zij moeten werken zo goed mogelijk past. Aan de hand van de twee hoofdcomponenten van de geodesie die daarbij het meest zijn betrokken - de administra tieve en de planologische geodesie - wil ik hier wat dieper op in gaan, ofschoon daaraan ook nog afzonderlijke bijdragen zijn gewijd. De administratieve geodesie De benaming administratieve geodesie is door mij oorspronkelijk gebruikt bij een pleidooi voor een afzonderlijke leerstoel in dit vak, die uiteindelijk onder de naam "leer der vastgoedsystemen" is toe gekend. Dr. ir. M. J. M. Bogaerts geeft er de voorkeur aan te spre ken van technisch-administratieve geodesie, maar ik acht die toe voeging vanwege het technische karakter van de geodesie als ge heel overbodig. De geodetische vos zal heus zijn technische stre ken niet verliezen. In ieder geval is echter wel duidelijk wat er mee bedoeld wordt: de kant van de geodesie, die zich speciaal richt op het totstandbrengen en instandhouden van onroerend goed- administraties of, zoals dat tegenwoordig zo fraai heet, vastgoed systemen, kortom moderne informatiesystemen betreffende on roerend goed. De aanleiding om hiervoor een aparte leerstoel in te stellen was niet in de eerste plaats het informatica-aspect, zelfs niet in zijn geodetische toepassing, maar de enorm stijgende maat schappelijke behoefte aan geodetische en andere vastgoedgegevens i.v. m. de eerder geschetste ontwikkeling. De vraag hoe met ge bruik van wetenschappelijke middelen en methoden het beste op de ze behoefte kan worden ingespeeld, vormt de kern van het onder wijs en onderzoek in de administratieve geodesie. De tussentijds nog gebruikte benaming geodetische informatica, die bij de aan vraag veel misverstand heeft gewekt, zou dan ook het accent ver keerd hebben gelegd. Eerder was dan de term informatieve geode sie - dus de op verwerving, verwerking en verstrekking van infor matie gerichte geodesie - op zijn plaats geweest. Voorlopig houd ik het echter op de administratieve geodesie, omdat ook de meer technisch gerichte landmeetkunde zich met het informatieproces bezig houdt. En bij vakindelingen is het nu eenmaal een kwestie van accenten. Een en ander wil niet zeggen dat er ook niet een belangrijk stuk algemene en toegepaste informatica in dit vak zou zitten. Men kan zelfs zeggen dat de geodetisch ingenieur vanouds - hoewel die term toen niet gebruikelijk was - zich ook met informatica bezig hield. 21

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 22