achterover) van de as van het vliegtuig weinig kritisch. Fig. 7 Tenslotte enkele praktische gegevens: Met systemen die volgens bovenstaand principe werken bereikt men een nauwkeurigheid in de afgelegde afstand van 0,5$ of iets beter. De fout in de koers neemt met de tijd toe met ca. 0,3° over een half uur. De systemen worden gebruikt bij de fotogrammetrie, maar de laatste tijd maakt men steeds meer gebruik van traagheidsnavigatie waarmee een iets betere nauwkeurigheid bereikt wordt. Akoestische systemen voor dopp Ier navigatie Deze systemen werken op dezelfde manier als hierboven beschre ven, maar dan verbonden aan een schip in plaats van aan een vliegtuig en met akoestische- in plaats van met radiogolven. Het verschil met het vliegtuigsysteem lijkt klein: ook hier de configu ratie met vier bundels; ook hier is het kompas of een ander hulp instrument essentieel voor de positiebepaling. Toch is er een principieel natuurkundig verschil dat echter bij de toepassingen in de praktijk niet of nauwelijks merkbaar is: Bij de elektromagnetische golven heeft men te maken met een re latieve beweging van de zender-ontvanger (vliegtuig) en de reflek- tors (deeltjes van de aarde), maar niet met een beweging van het voortplantingsmedium. De bijzondere relativiteitstheorie leert immers dat men van een eenparige rechtlijnige beweging niet in absolute zin de snelheid kan bepalen, zodat de lichtsnelheid voor iedere eenparig rechtlijnig bewegende waarnemer hetzelfde is. Akoestische golven echter zijn een trilling van een medium (water) 230 Ter overdenking Ook als het vliegtuig, horizontaal vlie gend, een helling nadert wordt de hori zontale snelheid gemeten, en niet de snelheid waarmee het terrein genaderd wordt (tenzij de afstand te klein wordt!

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 231