cies tachtig jaar geleden, dat de Rijksbouwkundige het gebouw voor Geodesie aan de!Nieuwe Singelweg! (zoals de Kanaalweg aanvanke lijk genoemd werd) schriftelijk overdroeg aan de Directeur van de toenmalige Polytechnische School en aan de Secretaris van de Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing. Na het voor lezen van het proces-verbaal van overdracht in de 65e vergadering van de Rijkscommissie feliciteert de Voorzitter, Prof. H. G. van de Sande Bakhuijzen, de Secretaris Prof. Dr. Ch. M. Schols met het gereedkomen van het nieuwe gebouw. Deze felicitatie was zeker op zijn plaats want ook tachtig jaar ge leden was het stichten van een nieuw rijksgebouw geen kleinigheid. Het vroeg veel inspanning en overredingskracht om de autoriteiten ervan te overtuigen dat het nieuwe gebouw nodig was. Het is voor al professor Schols geweest, die zich onvermoeibaar voor de bouw van een geodetisch instituut heeft ingezet. Schols was hoogleraar in de geodesie aan de Polytechnische School. Hij was in 1878 op 29-jarige leeftijd, voor die tijd uitzonderlijk jong, als zodanig benoemd. Hij was een genie, een wetenschaps man in hart en nieren. Aan onderscheidingen ontbrak het hem niet. Hij was onder andere begiftigd met het eredoctoraat in de wis- en natuurkunde door de Leidse Universiteit. Schols gaf zijn onderwijs in een van de kamers van het gebouw Oude Delft 95. Hoe slecht de ze ruimte geschikt was om onderwijs te geven in landmeten en wa terpassen, blijkt alleen al uit het feit, dat hij een enigszins vaste opstelling van de instrumenten moest vinden in de vensterbanken En dan te bedenken, dat hij het nauwkeurig opstellen en regelen van instrumenten als een uiterst belangrijk deel van zijn lessen beschouwde. Bovendien moest hij de hem toegewezen ruimten tot 1889 nog delen met de Rijkscommissie voor Graadmeting en Wa terpassing. Is het een wonder, dat Schols! vurigste wens was over een gebouw te kunnen beschikken, dat geheel voldeed aan de eisen die het onderwijs in de geodesie stelde en waarin bovendien kan toorruimte was voor de Rijkscommissie? Deze Rijkscommissie, die de triangulatie van ons land in 1885 ter hand had genomen en waarvan Schols niet alleen de secretaris maar in feite de motor was, had deze ruimte nodig voor haar ingenieurs, die naast hun meetwerkzaamheden in het terrein, omvangrijk rekenwerk op kan toor moesten verrichten. Zo rijpte er een plan om een gebouw te stichten in de toen nog ge heel onbebouwde Wippolder, dat bestemd was voor de Rijkscom missie en tegelijkertijd lokalen zou bevatten voor het onderwijs in de geodesie van de Polytechnische School. Deze dubbele be stemming van het gebouw was rechtstreeks een gevolg van het feit, 238

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 239