Hij dankt zijn ontstaan aan het kadaster en het kadaster was al in het oude Egypte een vastgoedsysteem, al plachten de toenmalige bewoners van dat land het vermoedelijk niet zo te noemen. Er be staat zelfs geen ingenieursopleiding waarbij het informatieve as pect een zo centrale plaats in het geheel inneemt als bij de onder havige. Bij wiskunde en electrotechniek is het meer een speciali satie, terwijl het bij de geodesie tot de kern van het vak behoort. En dan niet alleen vanwege de mathematisch-technische deelas pecten die uiteraard bij de desbetreffende afdelingen ieder voor zich beter tot hun recht kunnen komen, maar ook en vooral vanwe ge de bestuurlijke aspecten, zij het natuurlijk beperkt tot die van het onroerend goed. En daarmee kom ik tot het juridisch-bestuurlijke kader van de ad ministratieve geodesie, waarover in de inleiding en in verband met het grondgebruikrecht al het een en ander is gezegd. Om te begin nen dan het kadaster als toch altijd nog wonderbaarlijke kruising van wiskunde, techniek en recht. Deze instelling is ten zeerste be trokken bij de ontwikkeling van het juridisch-bestuurlijke kader, ook daar waar deze wat de wetgeving betreft gaat in de richting van codificatie. Het opmerkelijke is dat het daarbij zowel gaat om het reeds in volle gang zijnde proces van hercodificering van het privaatrecht als om het aarzelend op gang komende proces van codificatie van het administratieve recht. Over beide processen die overigens niet los van elkaar staan, kan ik in dit verband uiteraard slechts kort zijn. De hercodificering van het privaatrecht zal leiden tot een nieuw systeem van publikatie van private rechten, neerkomend op een nagenoeg volledige bescherming van derden-verkrijgers die te goeder trouw op de inhoud van de publikatieregisters - de zo ge heten openbare registers - zijn afgegaan. Die goede trouw-be- scherming is goeddeels nieuw in ons recht, althans wat het onroe rend goed aangaat, want voor het roerend goed kenden wij haar reeds op basis van bezitsbescherming in het uit het germaanse recht afkomstige art. 2014 van het bestaande B.W. De derde-ver krijger van onroerend goed zal op soortgelijke wijze op de in schrijving van zijn voorganger in de openbare registers kunnen vertrouwen, als die van roerend goed dat vertrouwen kan putten uit het feitelijke bezit van zijn voorganger. De betrouwbaarheid van het kadaster, die niettegenstaande het thans bestaande nega tieve (dus geen formele bescherming biedende) stelsel toch al vrij groot was, zal er alleen maar door worden versterkt, temeer omdat het zijn gegevens in het nieuwe stelsel meer en meer aan de openbare registers zal kunnen ontlenen door de grotere volle digheid ervan. Omgekeerd zullen de eisen van betrouwbaarheid, 22

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 23