Overeenkomstig de toezegging komt na het onderzoek de verhoging van hoofdstuk V der staatsbegroting voor de aankoop van de grond en de eerste termijn voor de bouw. De totale kosten van het ge bouw worden op f. 223.000 beraamd, voor die tijd inderdaad een kolossaal bedrag. Geen wonder dat er in de Tweede Kamer tegen stand is. Enkele leden zien weinig nut in de triangulatie van ons land. ja zelfs niet in het onderwijs in de geodesieAnderen zijn wel voor een nieuw gebouw maar vinden de Wippolder te ver weg en vragen zich daarom af of de tuin van het woonhuis van de Di recteur van de Polytechnische School gelegen tussen de gebouwen Westvest 7 en 8 (thans bebouwd met het gebouw van de Topografi sche Dienst) niet beter geschikt is als bouwplaats. Schols had zich echter reeds eerder fel verzet tegen een gebouw op deze plaats. Daar zou men te veel hinder ondervinden van de zware stoomloko- motieven. Er zijn Kamerleden, die er op wijzen, dat het werk van de triangulatiecommissie slechts tijdelijk is en vragen zich daar om zeer terecht af, wat er met de vrijkomende ruimten gaat ge beuren als de Rijkscommissie haar werkzaamheden heeft beëin digd. Te ver en te groot; kritiek die tachtig jaar later herhaald zou worden voor het gebouw aan de Thijsseweg! De Minister ant woordt: "dat zonder twijfel na afloop van de driehoeksmeting de vrijkomende lokalen in de behoefte aan collegekamers voor wis kunde, theoretische en toegepaste mechanica, staatshuishoudkunde, waterbouwkunde, grafostatica, werktuigleer en werktuigkunde zou den kunnen voorzien". De woorden "zonder twijfel" doen ons, die de toekomst hebben leren kennen, bijna lachwekkend aan. Maar het was blijkbaar een goede verdediging want de Kamer had geen bezwaren meer. Het ontwerp voor een geodesiegebouw, dat de Rijksbouwkundige voor onderwijsgebouwen, de heer J.van Lokhorst inmiddels had gemaakt, werd aanvaard. Op 5 december 1891 werd de bouw aan besteed en in het voorjaar van 1895 kwam het gebouw gereed. Dat was niet alleen een belangrijke gebeurtenis voor het onderwijs in de geodesie maar voor de gehele Polytechnische School. De stich ting van een reeks onderwijsgebouwen in de Wippolder was daar mede begonnen. Met enige fantasie kan men zich er nu nog een voorstelling van maken, hoe de situatie in die tijd ter plaatse was. Het spiksplin ternieuwe geodesiegebouw, een der modernste gebouwen van ons land, (met een lift en met centrale verwarming] staande aan het enige jaren daarvoor gereedgekomen kanaal, met voor zich de stad, die nagenoeg nog geheel binnen haar vesting lag en achter zich het oneindige Hollandse polderlandschap. Een bejaarde inwo- 241

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 242