In mei 1970 werden in de onderafdeling aan de gebruikers van de diverse ruimten de voor hen relevante plattegronden volgens het schetsontwerp toegezonden, met het verzoek om op- en aanmer kingen. In juni werden alle plattegronden ter visie gehangen in de grote practicumzaal om ieder gelegenheid te geven tot opmerkin gen en suggesties. Inmiddels was het schetsplan door het ministe rie goedgekeurd; het maximale budgetbedrag werd op f. 14 miljoen bepaald (prijspeil 1 juli 1970). IBER kreeg in september 1970 op dracht tot het maken van een definitief plan, het College van Cura toren gaf ongeveer tezelfdertijd opdracht voor het bouwrijp maken van het terrein. Hoewel uiteraard het gehele ontwerp nog niet klaar was, werd besloten het heiwerk nog in het lopende jaar te doen uitvoeren. Reeds op 6 november 1970 werd de eerste paal ge heid door ir. C. J. Tuijn, plaatsvervangend voorzitter van het Colle ge van Curatoren, die in het college de bouwzaken behartigde en ongetwijfeld bij de totstandkoming van het gebouw een doorslagge vende rol heeft vervuld. Kort na deze belangrijke gebeurtenis kwam in het Stevinlaboratorium van de afdeling der Weg- en Water bouwkunde een modelkamer of "proeflokaal" gereed, als het ware een stukje van het gebouw op ware grootte, met gevelconstructie, gang, enz. Hier konden, beter dan op papier, allerlei ontworpen technische oplossingen ruimtelijk op hun merites worden beoor deeld en later hadden de aannemers er plezier van bij de voorbe reiding van de uitvoering. In december 1970 konden de personeels leden van de onderafdeling in de modelkamer een indruk krijgen hoe hun toekomstige verblijf er zou uitzien. Dankzij de inschikke lijkheid van de betrokken functionarissen van de afdeling W. W. kon de modelkamer tot september 1973 ter beschikking blijven; hij heeft zijn geld zeker opgebracht. Het gehele jaar 1971 ging met het ontwerp heen; naast de S-verga- deringen moesten er vele technische besprekingen worden gevoerd. Aan het einde van dat jaar was het punt bereikt dat het ontwerp goedgekeurd moest worden. Tussen januari en augustus 1972 wa ren er geen S-vergaderingen. Afgewacht moest worden wat het mi nisterie zou zeggen, en die afwachting werd getekend door een ex tra onzekerheid omdat er in ons land in de loop van 1971 een einde bleek te komen aan de ongekende economische bloei van de jaren zestig. Er werd voor rijksgebouwen een bouw stop afgekondigd, tenzij er een daadwerkelijk begin met de bouw was gemaakt. Het is interessant te speculeren of het nieuwe gebouw voor geodesie er ooit was gekomen als de heipalen niet reeds in de grond hadden ge zeten. Maar gelukkig kreeg het College van Bestuur (inmiddels was de WUB in Delft ingevoerd en het College van Curatoren ver- 260

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 261