formatiecentrum in te richten, dat op telefonisch verzoek bij de meetploegen langs kan gaan, en dat door de derdejaars bij toer beurt bemand moet worden. In dit verband is het ook kostendruk- kend om de auto Tn vaste thuishaven te geven en de kroegbaas te instrueren om de bestuurder uitsluitend te voorzien van niet-al- koholhoudende drank. Maar laten we even verder gaan met de analyse. Er zijn nog meer verbeteringen mogelijk. Er gaat te veel tijd verloren aan dingen die niets met het werk te maken hebben. Ik denk hierbij aan de voorbereiding, het opzetten van het tentenkamp, het barrijp maken van de schuur, de administratie, terwijl ook dagelijks terugkeren de aktiviteiten zoals schoonmaken, eten, boodschappen doen enz., te veel tijd kosten, maar bovendien de concentratie op het werk te veel verstoren. Bij achterlating van de keukenstaf zou het koken op zich onoverkomelijke bezwaren opleveren. Dat is nog erger dan elk element in het eerdere rijtje. Om maar te zwijgen over het stof dat elke dag opnieuw zal oplaaien, omdat de stof die het eten van de vorige dag deed oplaaien in de soep terecht is gekomen. Dus de keukenstaf handhaven, of zelfs uitbreiden? Nee, er rest ons nog een uitweg om uit deze moeilijkheden te geraken: een hotel. Maar we moeten op alles voorbereid zijn, dus ook op de rekening, die de hotelhouder ons na afloop zal presenteren. Als principiële tegenstander van intimidatie en andere onwettige betaalmiddelen, zie ik zo op het eerste gezicht twee mogelijkheden. Gewoon beta len of intimidatie door anderen dan ikzelf. In dit verband kan ge dacht worden aan dingen als het omleggen van de 4-baansweg dwars door het hotel heen, of het bij de toedeling maken van af- rondingsfouten die duidelijk correleren met de hoogte van de reke ning, of het zinspelen op onteigeningen. Misdadig natuurlijk en ik wil me er nu dan ook alvast van distantiëren. Mocht het recht ze gevieren, m.a.w. gaat geen der bovengenoemde vliegers op, dan rest ons alleen betaling in baar geld. Doch ook dit is geen pro bleem waarvan de oplossing zich niet in onze pet bevindt. Met Tn beetje inventiviteit en creativiteit is er op vele manieren aan veel geld te komen. Ik zal U hieronder enkele voorbeelden schetsen. - Het in navolging van het kadaster aanvaarden van particuliere opdrachten. Bij Tn tekort aan reakties op de van te voren ge plaatste advertenties in de plaatselijke dagbladen is het ook mogelijk om het colporteursprincipe toe te passen. Een goud mijntje, zeker in combinatie met een gerichte intimidatiepo- litiek, hoewel ik hierbij nog eens uitdrukkelijk wil stellen, dat ik hiervan in principe Tn principiële tegenstander ben. - Het aanvaarden van opdrachten van anderen dan particulieren, 279

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 280