kaart, die nota bene nog rechtskracht verkreeg ook, aan welke men dan later weer moest trachten te ontkomen met behulp van anteci- paties en andere vrijstellingen. Juristen en planologen blijken el kaar moeilijk te kunnen vinden, in de planologische geodesie heb ben zij elkaar gevonden. Uit het voorgaande zal reeds enigszins duidelijk zijn geworden, wat het specifieke van de planologisch-geodetische bijdrage is. Van der Schans noemt in zijn discussienota een zestal aspecten: administra tieve, ontwerptechnische, kartografische, mathematische, juridi sche en economische. Deze aspecten komen bij elke vorm van uit voeringsplanologie voor, zowel wanneer het om beheer als wanneer het om inrichting gaat. Met de beheersplanologie is echter nogveel minder ervaring opgedaan. Tot nu toe beperkt deze zich in hoofd zaak tot negatieve middelen, n.l. verbodsvoorschriften en vergun ningen. Voor het eerst echter breekt, wederom in de landelijke ge bieden, het inzicht baan dat positieve middelen, zoals beheers overeenkomsten en subsidies, mits gekoppeld aan duidelijke plan nen, wellicht meer effect zullen kunnen sorteren. Bij deze positie ve begeleiding van het grondgebruik voor meervoudige, onderling vaak tegenstrijdige doeleinden kan de geodeet, naast andere tech nische en ook sociale planologen* een rol van betekenis spelen. Zijn multidisciplinaire aanpak op basis van moderne informatie systemen en daaruit afgeleide ontwerptechnieken staat er a.h.w. borg voor, evenals zijn ervaring in het samenspel met de belang hebbende eigenaren en gebruikers. Want om hen is het toch uitein delijk begonnen. Althans dat nemen wij, juristen, nog steeds aan, in goed vertrouwen. Het zou overigens aanbeveling verdienen dat de verschillende soorten plano logen eens zouden ophouden te menen dat de eigen disciplinaire uil de plano logische valk bij uitstek is. De studierichting Planologie aan de universitei ten is daar een voorbeeld van. Waarom niet gewoon gesproken van planologi sche sociologie, geografie, bouwkunde, weg- en waterbouwkunde, landbouw kunde en geodesie, zolang deze vakken niet werkelijk geïntegreerd zijn? Van mij hoeft het recht er niet eens bij, hoewel een van de hoofdgebieden van het ad mini stratiefr echt wel de planologische wetgeving is. 30

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 31