TECHNISCH-ADMINISTRATIEVE GEODESIE Dr. ir. M. J. M. Bogaerts Inleiding In een van zijn prachtige korte verhalen "The Spectacles" vertelt Edgar Allan Poe van een anti-held die verliefd wordt op iemand in een loge van een opera-theater. Hij ontwikkelt een theorie dat dit de mooiste vrouw van Parijs moet zijn en dat hij met haar gaat trouwen. Ieder gegeven dat hij verzamelt is erop gebaseerd deze theorie te bevestigen. Er bestaat voor hem geen enkele reden om aan te nemen dat dit niet juist zou zijn. Het eindresultaat is dat hij getrouwd raakt met zijn grootmoeder. In zijn artikel "Quantifying the Environment" [1] gebruikt Lionel March dit voorbeeld om te waarschuwen dat wij maar al te vaak die soort informatie verzamelen die onze mening over onze omge ving bevestigt, in plaats van deze te testen. Eenzelfde waarschu wing is vervat in de openbare les van Dr. P. G. Bosch aan de T.H. Twente [2], Hierin beschrijft hij in welke gevallen informatie kan veranderen in anti-informatie, waardoor een verkeerd, vertekend, onvolledig of tendentieus beeld van de werkelijkheid wordt verkre gen. Dit betekent dat de grondslag voor de opbouw of verbetering van informatiesystemen bestaat uit de vaststelling van de informatie behoeften en de daaraan voorafgaande analyses. Belangrijke as pecten hierbij zijn de methoden die voor de verkrijging en verwer king van informatie bestaan en de kosten-baten analyses van de in formatieverzorging. Merkwaardigerwijs blijft het in de literatuur vaak bij het debiteren van enkele algemeenheden over dit onder werp. Duidelijk ligt hier nog een groot terrein van onderzoek braak. Slechts aarzelend verschijnen thans in de literatuur mededelingen over het mislukken van grote planning- en inrichtingprojecten (Pennsylvania - Jersey Transportation Study, stadsvernieuwing in San Fransisco), waarbij de mislukking hoofdzakelijk wordt gewe ten aan de informatieverzorging, maar wat precies mis ging is nog niet bekend. Dit artikel begon met een korte inleiding over informatie, omdat 31

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 32